27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Švajčiarsko: Vzdelávacie inštitúcie odteraz financované bankami, odborníci vyjadrujú obavy vyvolané rastúcou závislosťou...

Švajčiarsko: Vzdelávacie inštitúcie odteraz financované bankami, odborníci vyjadrujú obavy vyvolané rastúcou závislosťou od financovania

Odborníci vyjadrili znepokojenie nad rastúcou závislosťou švajčiarskych vzdelávacích inštitúcií od financovania bankových spoločností.

V marci globálna investičná banka Credit Suisse a University of St. Gallen (HSG), výskumná univerzita špecializujúca sa na obchodnú administratívu, ekonómiu, právo a medzinárodné záležitosti, oznámili, že vstupujú do strategického partnerstva. To umožní škole prijímať celkové financovanie od bankového giganta v priebehu nasledujúcich 10 rokov vo výške 20 miliónov CHF, čo je zhruba 21,6 milióna USD.

„Sme hrdí na to, že sa s Credit Suisse púšťame do vôbec najväčšieho projektu spolupráce v oblasti výskumu pre University of St.Gallen. Dúfame, že na tejto spolupráci budeme môcť stavať ako na platforme pre ďalšie partnerstvá,” uviedol prezident HSG, Bernhard Ehrenzeller, vo vyhlásení oznamujúcom partnerstvo.

Podľa údajov zo swissinfo.ch. takmer všetky z desiatich univerzít a dvoch federálnych technologických inštitútov vo Švajčiarsku dostávajú peniaze z obchodných sponzorstiev a iného súkromného financovania.

Správa uvádza, že švajčiarske vzdelávacie inštitúcie čoraz viac hľadajú alternatívne možnosti financovania. Dôvodom je už nepostačujúce financovanie zo strany vlády pre niektoré oblasti akademickej obce.

Aj keď švajčiarske univerzity verejne oznamujú dary, ktoré dostávajú zo súkromných zdrojov na účely transparentnosti, profesor verejného práva na univerzite v Berne, Markus Müller, jeden zo zakladateľov vedeckého časopisu Zürcher Appell žiadajúci o ochranu akademickej nezávislosti, si myslí, že firemné sponzorstvo predstavuje riziká. Nimi sú napr. dlhodobé narušenie dobrého mena inštitúcie.

„To, čo je napísané v zmluvách, je jedna vec, dojem, ktorý verejnosť získa, je niečo iné. Pre dôveryhodnosť výskumu je posledný z nich rozhodujúci,” uviedol Müller.

Pripustil, že na podporu výskumných inštitúcií nie je dostatok verejných peňazí. Napriek tomu uviedol, že to neoprávňuje na získanie súkromných sponzorov, ktoré môžu narušiť integritu výskumnej oblasti.

Na druhej strane vidí lobistická skupina Švajčiarskej obchodnej federácie Economiesuisse pod vedením hlavného ekonóma, Rudolfa Minscha, potenciálny kompromis.

„Súkromní sponzori musia akceptovať, že výsledky výskumu nemožno plánovať a že vedci sú viazaní vykonávať jednotlivé vedecké postupy správne,” uviedol. „Univerzity musia akceptovať, že ich znalosti sú dôležité pre inovácie v tejto krajine, ktoré sú základom našej prosperity,” dodal.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Concerns raised over Swiss universities’ growing reliance on corporate funding. [online]. [cit. 2021-06-05]. Dostupné na: https://finbold.com/swiss-universities-turn-to-private-sponsors/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments