21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Brexit: Spojené kráľovstvo oznamuje obchodnú dohodu s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom

Brexit: Spojené kráľovstvo oznamuje obchodnú dohodu s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom

Vláda Spojeného kráľovstva oznámila, že podpísala obchodnú dohodu po Brexite s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom.

„Dohoda sa má stať hlavným impulzom pre obchod medzi štyrmi krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ a má hodnotu 21,6 miliárd GBP,” uviedla britská ministerka, Liz Truss.

Ďalej uvádza, že táto dohoda podporí odvetvie digitálneho priemyslu. Zároveň zníži clá na britské poľnohospodárske výrobky, ako sú syry a mäso.

Británia je mimo Európskej únie (EÚ) najdôležitejším obchodným partnerom Nórska.

Vláda Spojeného kráľovstva uviedla, že znížené dovozné clá na krevety a tresku škvrnitú znížia náklady na spracovanie rýb vo Veľkej Británii. To prispeje k podpore pracovných miest v Škótsku, východnom Yorkshire a severnom Lincolnshire.

Pretože Británia už nie je súčasťou Európskej spoločnej rybárskej politiky, musí rokovať priamo s Nórskom. Flotily Spojeného kráľovstva majú záujem o prístup k moriam v subarktickom pásme krajiny.

Mnoho nórskych poľnohospodárov však vyjadrilo obavy z otvorenia domáceho trhu pre britské hovädzie mäso a syr.

Zúčastnené krajiny sú tromi členmi Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorý nie je členom EÚ. To im umožňuje byť súčasťou jednotného trhu EÚ.

Nórska premiérka, Erna Solberg, informovala: „Dohoda umožňuje rast obchodu pre obe naše krajiny.”

Nórska vláda ale uviedla, že dohoda so Spojeným kráľovstvom neobnoví všetky výhody, ktoré mala, keď boli obe krajiny v EHP.

Britský analytik Chris Morris uvádza: „Z hľadiska ich celkového objemu obchodu je táto dohoda významnejšia pre Nórsko a Island ako pre Veľkú Britániu.”

Z politického hľadiska je pre britskú vládu po Brexite skutočne dôležité ukázať, že nové obchodné dohody sa uzatvárajú rýchlo. Aj keď, ako zdôrazňuje nórska strana, je to menej otvorené ako predchádzajúce vzťahy v rámci toho istého jednotného trhu.

Nová dohoda vychádza z dohody o obnove, ktorú Spojené kráľovstvo podpísalo pred opustením hospodárskej zóny EÚ. Vláda chce zdôrazniť, že obsahuje dôležité prvky digitálneho obchodu, ktoré idú nad rámec toho, čo má EÚ.

Digitálne a dátové ustanovenia sú ale relatívne novými prvkami v dohodách o voľnom obchode. Navyše stále nie je jasné, ako efektívne sú z dlhodobého hľadiska.

„Na prvý pohľad vyzerá byť dohoda opatrná ale ambiciózna,” tvrdí obchodný expert, David Henig, z Európskeho centra pre medzinárodnú politickú ekonómiu.

Je to teda slušný začiatok. Dôležitá je ale implementácia.

Zdroj:

BBC, 2021. Brexit: UK announces trade deal with Norway, Iceland and Liechtenstein. [online]. [cit. 2021-06-05]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/uk-politics-57347874

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments