21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Technológie NASA plánuje v blízkej budúcnosti dve návštevy najbližšieho suseda Zeme - Venuše

NASA plánuje v blízkej budúcnosti dve návštevy najbližšieho suseda Zeme – Venuše

NASA oznámila ďalšie misie, ktoré budú smerované k najbližšiemu susedovi Zeme – Venuši.

Po desaťročiach skúmania iných planét a mesiacov sa vesmírna agentúra vracia k najhorúcejšej planéte slnečnej sústavy. Tú naposledy navštívila so svojou sondou Magellan na obežnej dráhe v roku 1989.

Nový správca NASA, Bill Nelson, oznámil plánované misie počas svojho prvého hlavného príhovoru k zamestnancom v stredu.

Jedna misia s názvom DaVinci Plus bude analyzovať hustú a zamračenú atmosféru Venuše v snahe zistiť, či táto horúca planéta mala niekedy v minulosti oceán a či je nejaká pravdepodobnosť na jej obývateľnosť.

Druhá misia Veritas bude hľadať geologickú históriu mapovaním povrchu skalnej planéty.

Misie majú naplánovaný začiatok niekedy v rokoch 2028 až 2030, kedy NASA získa 500 miliónov USD na vývoj v rámci programu NASA Discovery.

USA a bývalý Sovietsky zväz vyslali na počiatku vesmíru do Venuše viac kozmických lodí. Prvý úspešný prelet vykonala sonda NASA Mariner 2 v roku 1962 a sovietska Vernera 7 uskutočnila prvé úspešné pristátie v roku 1970.

Odvtedy uskutočnili návštevy ďalšie vesmírne agentúry vrátane orbitera Venus Express Európskej vesmírnej agentúry v roku 2005 a japonského Akatsuki v roku 2010. Ten je na obežnej dráhe stále v prevádzke.

Poslednými pristátiami na Venuši boli misie Vega 1 a Vega 2 Sovietskeho zväzu, ktoré sa dotkli povrchu v júni 1985.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. NASA plans two visits to Earth’s nearest neighbour Venus. [online]. [cit. 2021-06-06]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/03/nasa-plans-two-visits-to-earth-s-nearest-neighbour-venus

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments