13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Suezský prieplav: Nákladná loď Ever Given oslobodená od pobrežia

Suezský prieplav: Nákladná loď Ever Given oslobodená od pobrežia

Obrovská kontajnerová loď, ktorá uviazla v Suezskom prieplave, čím skrížila prechod na takmer týždeň, bola podľa najnovších informácií oslobodená od pobrežia.

Kurz 400 m dlhej nákladnej lode bol podľa údajov Suezského prieplavu upravený o 80 %.

„Úsilie o presun člna sa obnoví po prílive o 11:30 miestneho času (09:30 GMT),” informovali úradníci.

Nákladná loď Ever Given blokuje jednu z najrušnejších obchodných trás na svete, čím núti spoločnosti presmerovať lode na inú trasu a spôsobuje nemalé problémy.

Správy o tom, že loď bola oslobodená, vyvolali nádej, že priechod pozdĺž prieplavu sa môže obnoviť v priebehu niekoľkých hodín. To uvoľní cestu pre odhadovaný náklad 9,6 miliárd $, ktorý sa každý deň zadržiava.

Poverení záchranári a holandská spoločnosť Smit Salvage vytiahli pomocou člnov loď z brehu kanála.

„Doprava by sa obnovila, akonáhle sa loď presunie do čakacej oblasti v širšej časti kanála,” uviedol úrad.

Presne 200 000 ton lode Ever Given v utorok ráno narazilo na plytčinu uprostred silného vetra a piesočnej búrky, ktorá znižovala viditeľnosť. 

Na pomoc pri flotile lode boli privezené špecializované záchranné spoločnosti.

V nedeľu sa záchranári začali pripravovať na odstránenie asi 20 000 kontajnerov na palube, aby odľahčili náklad.

Kanál, ktorý oddeľuje Afriku od Blízkeho východu a Ázie, je jednou z najrušnejších obchodných trás na svete, ktorou sa pohybuje asi 12 % celkového svetového obchodu. Poskytuje najkratšie spojenie medzi Áziou a Európou.

Alternatívna trasa okolo Mysu dobrej nádeje na južnom cípe Afriky môže trvať o dva týždne dlhšie.

Zdroj:

BBC, 2021. Ever Given: Stranded Suez container ship freed from shoreline. [online]. [cit. 2021-03-29]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-middle-east-56559904

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments