17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Komodity Sinopec: Pokles minuloročného zisku o vyše 40 %

Sinopec: Pokles minuloročného zisku o vyše 40 %

Minuloročný pokles ziskov čínskeho ropného koncernu Sinopec sa vyšplhal na hodnotu viac ako 40 %, čo predstavuje 5-ročné minimum.

Rapídny pokles zisku

Čínska ropná spoločnosť Sinopec si v minulom roku nepočínala veľmi dobre. Jej pokles zisku dosiahol vyše 40 %. Dôvodom je negatívny vplyv pandémie koronavírusu. Tá prudko zmrazila spotrebu pohonných látok. Napriek tomu sa firma s čiernym zlatom tento rok plánuje opäť postaviť na nohy. Urobí tak zvýšením kapitálových výdavkov o takmer štvrtinu, vzhľadom na to, že sa ceny ropy z minuloročného prepadu zotavili a dopyt po energiách v Číne rastie.

V nedeľu táto spoločnosť uviedla, že za rok 2020 predstavoval jej čistý zisk 32,92 miliardy jüanov (4,27 miliardy eur). Oproti predošlému roku to znamená pokles o 42,9 %. Okrem toho to predstavuje aj najnižší zisk od roku 2015. Napriek tomu prekonala spoločnosť Sinopec očakávania analytikov. Tí predpokladali zisk spoločnosti na 32,3 miliardy jüanov.

Firma Sinopec dodala: Hoci produkcia ropy klesla v minulom roku o 1,4 %, produkcia zemného plynu sa zvýšila o 2,3 %.”

Spoločnosť v tomto roku počíta s výrazným zvýšením kapitálových výdavkov, ktoré by mali dosiahnuť hodnotu 167,2 miliardy jüanov. To je v porovnaní s minulým rokom rast o 23,8 %.

Ďalšia investícia

Sinopec myslí aj do budúcnosti. Už teraz sa chce zamerať na rozvoj bridlicových ložísk plynu v juhozápadnej Číne. Investícia do tejto energetickej komodity bude určite pre ňu zásadným krokom. Do prieskumu chce investovať 66,8 miliardy jüanov.

Časť výdavkov by okrem toho mala smerovať aj do výstavby LNG terminálov v pobrežných oblastiach. Ak to porovnáme s minulým rokom, investovala vlani spoločnosť Sinopec do tejto oblasti 56,4 miliardy jüanov.

Na záver spoločnosť podľa agentúry TASR dodala: „Ekonomika Číny sa zotavuje a očakáva sa relatívne vysoký rast. Predpokladáme, že dopyt po ropných produktoch sa výrazne zvýši a v raste by mal pokračovať aj dopyt po zemnom plyne.”

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Zisk čínskeho ropného koncernu Sinopec klesol vlani o vyše 40 %. [online]. [cit. 2021-03-29]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/210437/Zisk-cinskeho-ropneho-koncernu-Sinopec-klesol-vlani-o-vyse

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments