24.6 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Sú zberateľské predmety NFT skutočne cennými papiermi? Zberateľ Top Shot žaluje Dapper...

Sú zberateľské predmety NFT skutočne cennými papiermi? Zberateľ Top Shot žaluje Dapper Labs

Žalobca Jeeun Friel minulý týždeň doručil spoločnosti Dapper Labs predvolanie. Spoločnosti nariadil, aby odpovedala na sťažnosť. V nej uviedla, že spoločnosť predala neregistrované cenné papiere prostredníctvom trhu NBA Top Shot v podobe tokenizovaných zbierkových predmetov NBA.

Žalobca tiež tvrdí, že NBA Top Shot úmyselne zabránila zberateľom vyberať prostriedky „na konci mesiaca”, aby umelo zvýšili trhovú hodnotu na platforme. Poukázal pritom na článok CNN z apríla s názvom „Zákazníci NBA Top Shot nemôžu získať svoje peniaze. Odborníci sú zmätení”.

O výsledku sporu môže rozhodnúť Howeyov test. Ten určuje, či sa finančná transakcia kvalifikuje ako „investičná zmluva”, a teda či sa považuje za cenný papier.

Podľa Komisie pre cenné papiere a burzu v USA (SEC) investičná zmluva „existuje, ak existuje investícia peňazí do spoločného podniku s odôvodneným očakávaním, že zisky budú vynakladané úsilím iných”.

Jedným z faktorov, ktoré môžu tento prípad oslabiť, je to, že žalobca netvrdí, že Dapper Labs propagoval NFT ako investičný majetok. Od používateľov sa pritom vyžaduje, aby zberatelia súhlasili s tým, že „NFT používajú primárne ako hracie prostriedky a nie na účely investovania či špekulácií”.

Žalobca ale tvrdí, že platforma viedla investorov k „očakávaniu zisku” z jej marketingových materiálov. Tie propagovali úspech platformy, spolu so zabudovaným nedostatkom niektorých NFT, ktoré sú veľmi cenné a dosahujú šesťciferné sumy.

Podľa údajov spoločnosti Cryptoslam sa na sekundárnom peer-to-peer trhu NBA Top Shot konajú obchody v hodnote viac ako 900 000 USD.

Spoločnosť Dapper Labs má 30 dní na to, aby odpovedala na predvolanie-.Zatiaľ tieto obvinenia verejne nekomentuje.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Are NFT collectibles really securities? Top Shot collector sues Dapper Labs. [online]. [cit. 2021-05-20]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/are-nft-collectibles-really-securities-top-shot-collector-sues-dapper-labs

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments