21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Kryptomeny Po výraznom páde kryptomien prichádzajú nové regulácie

Po výraznom páde kryptomien prichádzajú nové regulácie

Americké regulačné orgány sú znepokojené po tom, čo BTC v priebehu týždňa stratil štvrtinu svojej hodnoty.

Po divokom týždni obchodovania, v ktorom došlo k prepadu cien Bitcoinu o 15 000 dolárov, začínajú americké regulačné orgány a zákonodarcovia prehodnocovať právne predpisy týkajúce sa kryptomien.

Podľa správy agentúry Bloomberg z 20. mája si washingtonskí finanční regulátori stále nie sú istí, ako regulovať volatilné trhy. Keď v stredu na Capitol Hill vypovedali bankové regulačné orgány, podpredseda Federálneho rezervného systému pre dohľad Randal Quarles hovoril o nedostatku primeraných predpisov a uviedol:

„Vo Fede práve hľadáme rôzne spôsoby riešenia tohto problému.”

Dodal, že federálne agentúry potrebujú čas na zváženie správneho regulačného prístupu predtým, ako by mohli vytvoriť rámec pre dohľad. Americké úrady sa stále primárne zaoberajú nezákonnými činnosťami spojenými s decentralizovanými digitálnymi aktívami. Tými sú: manipulácia s trhom, pranie špinavých peňazí a rastúci trend útokov ransomvéru.

Texaský demokrat Al Green prosil Quarlesa, aby ponúkol nápady, ako by mal Kongres regulovať trh, a vyhlásil: „Toto je závažný problém. Potrebujeme vašu odbornosť.”

Trhy s Bitcoinom a s inými kryptomenami sú svojou povahou volatilné. Veľké korekcie tohto rozsahu sú po tak rýchlych vzostupoch normou. Finanční regulátori sú ale týmto najnovším vývojom zjavne znepokojení.

Úradujúci kontrolór meny Michael Hsu uviedol, že on a ďalšie regulačné orgány rokovali o zriadení medziagentúrnej pracovnej skupiny pre kryptomeny. Predseda bankového výboru senátu, Sherrod Brown, medzitým osobitne vyjadril obavy z volatility kryptomien.

„Niečo mi hovorí, že fintech spoločnosti a ďalšie subjekty pôsobiace mimo regulačného systému môžu predstavovať nebezpečenstvo. Zatiaľ nepoznám riešenie týchto problémov, ale je to dôvod na obavy.”

V liste z 19. mája úradujúcemu kontrolórovi meny, Michaelovi Hsu Brown, vyjadril znepokojenie nad oprávnením OCC udeľovať charty finančným a nefinančným spoločnostiam. Konkrétne spomenul krypto-spoločnosti Paxos, Protego a Anchorage. Tým boli udelené národné charty dôvery predchádzajúcim šéfom, Brianom Brooksom, ktorý opustil OCC, aby sa pripojil k Binance.

Sherrod obvinil Brooksa zo zvýhodňovania krypto-spoločností, pričom uviedol: „Firme, ktorá nedokáže splniť prísne požiadavky platné pre iné banky, by nemalo byť dovolené prezentovať sa na verejnosti ako banka.”

Odporučil OCC, aby prehodnotila všetky podmienečné národné charty dôvery a zastavila schválenie akýchkoľvek ďalších charterov pre nebankové subjekty.

Začiatkom tohto mesiaca predseda komisie pre cenné papiere a burzy, Gary Gensler, poradil zákonodarcom najmenej jednu zmenu, ktorú by podľa neho mali urobiť. Tou je zaručiť SEC jasnú autoritu nad krypto-burzami.

V komentári k vysoko špekulatívnej povahe Bitcoinu Gensler uviedol: „Môže ísť na nulu alebo môže vystreliť vysoko, a to je jeho podstata.” Zároveň dodal, že v súčasnosti existuje v systéme akási diera, pokiaľ ide o reguláciu a ochranu investorov.

Zdroj: 

CRYPTOSLATE, 2021. Crypto crash sees legislators mulling new regulations. [online]. [cit. 2021-05-20]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/crypto-crash-has-legislators-considering-new-regulations-to-protect-consumers

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments