17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Sú „elektrické väznice" najnovšou formou znižovania kriminality a emisií uhlíka? Ako to...

Sú „elektrické väznice” najnovšou formou znižovania kriminality a emisií uhlíka? Ako to vidí Britská vláda sa dozviete tu

V Anglicku sa budujú štyri nové „zelené” väznice v snahe znížiť emisie uhlíka a opätovné páchanie trestných činov.

Nové väznice budú využívať tepelné čerpadlá, solárne panely a nízkoenergetické systémy osvetlenia. 

Vláda Spojeného kráľovstva tvrdí, že to zníži emisie uhlíka o 85 % v porovnaní s existujúcimi inštitúciami.

Ak dôjde k dekarbonizácii siete National Grid budú mať čisto elektrický dizajn a takéto väznice budú produkovať nulové čisté emisie. 

Tento krok prichádza po tom, čo prezident COP26 Alok Sharma v nedávnom prejave povedal, že ekonomika s nulovou čistou hodnotou znamená ekologizáciu všetkých častí spoločnosti vrátane britských systémov zdravotnej starostlivosti, spravodlivosti a vzdelávania.

„Náš ambiciózny prístup ponúka jedinečnú príležitosť na vybudovanie bezpečnejšieho a ekologickejšieho väzenského systému,” hovorí kancelár, Robert Buckland.

Dodáva, že tieto nové budovy budú na znižovanie emisií využívať nové zelené technológie a moderné spôsoby výstavby. Podľa vlády pomôže recyklovaný betón a oceľ počas výstavby ušetriť 40 000 ton uhlíka.

Existujúce väznice budú tiež profitovať z investícií do ekologických technológií v hodnote 17,4 mil. EUR na zníženie svojich uhlíkových emisií. Solárne panely a nabíjacie miesta pre elektrické vozidlá budú inštalované vo všetkých väzniciach krajiny.

Existujú ďalšie plány na kultiváciu malých prírodných rezervácií, podporu biodiverzity a posilnenie miestnej ekológie. 

Začiatkom tohto roka výskum z Birminghamskej univerzity zistil, že väznice s väčším zeleným priestorom vykazujú nižšiu mieru násilia a sebapoškodzovania.

Sú „zelené” väznice skutočne dobré pre životné prostredie?

Bojovníci za väzenskú reformu tvrdia, že by bolo lepšie, keby ľudia a planéta nevybudovali žiadne nové väznice bez ohľadu na ich „zelenú” povesť.

„Každý by sa mal pričiniť o ochranu sveta, v ktorom žijeme. Pre životné prostredie by bolo oveľa lepšie, keby sa väznice vôbec nestavali,” hovorí Andrew Neilson, riaditeľ kampaní Howard League za trestnú reformu.

Táto skupina je najstaršou charitatívnou reformou vo Veľkej Británii a usiluje sa o menšiu kriminalitu, bezpečnejšie komunity a menej ľudí vo väzeniach. 

Vláda sa zaviazala vytvoriť v najbližších rokoch 4,6 miliárd EUR na vytvorenie ďalších 10 000 väzenských miest.

Podľa Neilsona sú tvrdenia vlády Spojeného kráľovstva o tom, že tieto nové čisto elektrické väznice sú dobré pre klímu „mierne povedané novým krokom ministerstva spravodlivosti”.

„Akýkoľvek vážny plán na zníženie kriminality a zvýšenie bezpečnosti komunít by začal investíciami do bývania, zamestnanosti a zdravotných služieb, nie do výstavby nových väzníc.”

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Are ‘electric prisons’ the latest form of greenwashing? [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/05/19/will-the-uk-s-new-all-electric-prisons-help-or-harm-the-environment

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments