23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Štúdia preukazuje, že vakcíny Pfizer a Moderna môžu zabrániť ďalším pandémiám

Štúdia preukazuje, že vakcíny Pfizer a Moderna môžu zabrániť ďalším pandémiám

Vakcíny Pfizer a Moderna sú nielen účinné proti COVID-19, ale môžu tiež pomôcť predchádzať budúcim pandémiám.

Vedci z Duke University dospeli k tomuto záveru po testovaní vakcín na báze mRNA podobných dávkam používaným pri laboratórnych opiciach. 

Podľa ich zistení, ktoré boli zverejnené vo vedeckom denníku Nature tento týždeň, indukovali tieto vakcíny „všeobecne neutralizujúce” protilátky, ktoré zrejme chránili pred Sars-CoV-2 – infekciou spôsobujúcou COVID -19, ako aj pred potenciálnymi variantmi koronavírusu, ktoré mohli preskočiť zo zvieraťa na človeka.

Tieto zistenia môžu verejnosti poskytnúť úľavu, pretože mnoho odborníkov a epidemiológov tvrdí, že existuje veľká šanca na výskyt ďalšej pandémie.

V snahe zabrániť ďalšiemu prepuknutiu choroby vyvinul tím vedcov z Duke University vakcínu proti koronavírusu založenú skôr na bielkovinách než na mRNA. 

Vakcína bola testovaná na laboratórnych zvieratách a preukazovala sľubné výsledky v boji proti pôvodnému kmeňu COVID-19 a iným variantom. 

Vedci tvrdia, že vakcína tiež zabránila replikácii vírusu v pľúcach a v nose, čo by mohlo významne znížiť rýchlosť prenosu.

„Túto prácu sme začali vlani na jar s tým, že rovnako ako všetky vírusy, aj mutácie sa budú vyskytovať vo víruse SARS-CoV-2,” uviedol na tlačovej konferencii hlavný autor štúdie Barton F. Haynes, riaditeľ Duke Human Vaccine Institute.

„Vakcíny mRNA už boli vo vývoji, preto sme hľadali spôsoby, ako udržať ich účinnosť, akonáhle sa tieto varianty objavia. Tento prístup nielenže poskytoval ochranu proti SARS-CoV-2, ale protilátky indukované vakcínou tiež neutralizovali varianty obáv, ktoré pochádzajú zo Spojeného kráľovstva, Južnej Afriky a Brazílie. Indukované protilátky reagovali s pomerne veľkým množstvom rôznych typov koronavírusu.”

Dr. Anthony Fauci, popredný národný odborník na infekčné choroby, vyjadril počas štvrtkovej tlačovej konferencie optimizmus v súvislosti s Dukeovou vakcínou proti koronavírusu a uviedol, že ďalším krokom bude získanie súhlasu s testovaním vakcín na na ľuďoch.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Study Suggests Pfizer and Moderna Vaccines May Help Prevent Other Pandemics. [online]. [cit. 2021-05-16]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/study-pfizer-moderna-vaccines-may-help-prevent-next-pandemics

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments