18.1 C
Bratislava
streda, 20 októbra, 2021
Home Správy zo sveta Štúdia Facebooku: Po návšteve instagramového účtu Kim Kardashian, Justina Biebera a Kylie...

Štúdia Facebooku: Po návšteve instagramového účtu Kim Kardashian, Justina Biebera a Kylie Jenner majú ľudia o sebe horší obraz

„Čím viac uvidíte na svojom Instagrame celebrity ako Kim Kardashian, Kylie Jenner a Justin Bieber, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budete mať o sebe horší obraz,“ uvádza sa v uniknutom dokumente z výskumu Facebooku.

Výskum, ktorý tento týždeň odhalil denník Wall Street Journal (WSJ), zistil, že ľudia, ktorí sledovali niektoré z najväčších hviezd sociálnych médií na Instagrame vrátane Kardashianiek, Ariany Grande a Katy Perry, zažili negatívnejšie sociálne porovnávanie. To znamená, že sa nepriaznivo porovnávali s obrazom celebrity, ktorú videli.

Vedci Facebooku naopak zistili, že nasledovníci Willa Smitha, brazílskeho futbalistu Neymara a filmovej hviezdy Dwayna „The Rock“ Johnsona cítia menej negatívne sociálne porovnanie.

„Takmer polovica obsahu, ktorý ľudia vidia na Instagrame, pochádza od známych osobností,“ uviedol výskum.

„Chceme ľuďom ponúknuť možnosť dočasne skryť známe osobnosti,“ komentoval člen personálu Facebooku.

Aj keď príspevky na Instagrame celebrít skôr ľuďom zhoršovali náladu, ich príbehy na Instagrame mali opačný efekt. Vedci z Facebooku sa pýtali, či sa formát miznúcej správy spája s pozitívnejším pocitom kvôli jeho „nevyleštenému“ štýlu.

Najviac sú postihnutí tínedžeri

Výskum s názvom „Sociálne porovnanie na Instagrame“ skúmal 100 000 ľudí v marci a apríli 2020 v deviatich krajinách vrátane USA, Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka.

Podľa výskumu boli tínedžeri náchylnejší na negatívne sociálne porovnanie v porovnaní s dospelými. Podľa výskumu je u žien a dospievajúcich dievčat spravidla väčšia pravdepodobnosť negatívneho sociálneho porovnania. 

Ďalším silným hnacím motorom negatívneho sociálneho porovnávania pre používateľov Instagramu boli príspevky s viac lajkami, ako sú tie používateľove, ako aj výrazne upravované selfie a skrášľujúce filtre.

Oprava Instagramu

Výskumná správa tiež poskytuje určitý pohľad na to, ako Facebook dúfal, že vyrieši problém negatívneho sociálneho porovnávania sa na Instagrame.

Séria návrhov obsahuje možnosť skryť označenia Páči sa mi. Tú spoločnosť implementovala začiatkom tohto roka.

Vedci tiež navrhli, aby spoločnosť spolupracovala so známymi osobnosťami, ktorých nasledovníci zažili najvyššiu mieru negatívneho porovnania a vytvorila tak „kampane zamerané na realitu“ na riešenie tohto problému.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Kim Kardashian, Justin Bieber and Kylie Jenner’s Instagram ‚made people feel bad‘, Facebook found [online]. [cit. 2021-10-08]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/10/03/kim-kardashian-justin-bieber-and-kylie-jenner-s-instagram-made-people-feel-bad-facebook-fo

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments