18.1 C
Bratislava
streda, 20 októbra, 2021
Home Ekonomika Samitu medzi EÚ a Ukrajinou dominuje energetická bezpečnosť, pretože ceny stále rastú

Samitu medzi EÚ a Ukrajinou dominuje energetická bezpečnosť, pretože ceny stále rastú

Energetická bezpečnosť bola v utorok na samite EÚ a Ukrajiny v popredí záujmu, pretože na celom kontinente pretrvávajú rastúce ceny plynu a problémy so zásobovaním.

Veľké časti severnej pologule v súčasnej dobe pociťujú prudký nárast účtov za energie. To sa pre Brusel rýchlo stáva ťažkým problémom.

Hlavnou obavou Kyjeva sú ale dôsledky plynovodu Nord Stream 2 medzi Ruskom a Nemeckom, ktorý obíde Ukrajinu.

Ukrajina sa cíti odsunutá bokom. Ukrajinský prezident, Volodymyr Zelenskyj, hovorí, že plynovod je hrozbou pre nezávislosť jeho krajiny.

„Energetická bezpečnosť je predpokladom nezávislosti a národnej suverenity Ukrajiny, pretože Nord Stream otvára Ukrajine okrem už existujúcich aj nové výzvy,“ povedal v utorok Zelenskyj v Kyjeve.

Pomocná ruka pre Kyjev

Brusel ale sľubuje, že bude pracovať na strednodobých a dlhodobých strategických riešeniach na zaistenie Kyjeva. Do tejto skupiny patrí aj využívanie reverzných tokov plynu z EÚ na Ukrajinu v prípade nedostatku.

To však nevykompenzuje stratu viac ako 1 miliardu EUR ročne, ktorú dostane ako krajina tranzitu plynu.

„Rozumiem vašim obavám a obavám Ukrajiny z dodávok plynu vzhľadom na oveľa nižšie dodávky plynu od Gazpromu. Je to otázka nielen tejto zimy, ale aj budúcich zim,“ povedala novinárom predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyen.

Napriek tomu, že sa Brusel zameral na energetickú bezpečnosť, snažil sa udržať upriamenie pozornosti na implementáciu justičných reforiem a protikorupčných opatrení na Ukrajine.

Hovorí, že je spokojný s dosiahnutým pokrokom, ale je potrebné urobiť viac, aby sa zaistilo, že príslušné inštitúcie a pozície budú plne funkčné a nezávislé.

Gustav Gressel z Európskej rady pre zahraničné vzťahy tvrdí, že sa to práve teraz nedeje.

„Problém je v tom, že na Ukrajine máme dve veľmi dobre fungujúce inštitúcie. Tie sú obliehané oligarchami, ale aj silami v rámci vlastnej prezidentovej strany, ktorou je Národný protikorupčný úrad a špeciálna prokuratúra proti korupcii,“ vysvetľuje Gressel. 

„Existuje teda veľký boj o politickú nezávislosť týchto dvoch inštitúcií, ktoré sú kľúčové.“

EÚ na samite tiež opätovne potvrdila svoju úplnú podporu územnej celistvosti Ukrajiny v súvislosti s nezákonnou anexiou Krymu.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Energy security dominates EU-Ukraine summit, as prices continue to surge. [online]. [cit. 2021-10-13]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/10/12/energy-security-dominates-eu-ukraine-summit-as-prices-continue-to-surge

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments