21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Študent IT vyriešil hádanku padáku roveru Mars Perseverance

Študent IT vyriešil hádanku padáku roveru Mars Perseverance

Padák, ktorým Perseverance pristál na planéte Mars, obsahoval skrytú správu. Pred úspešným pristátím roveru o tom vedelo iba šesť ľudí.

Vedci NASA neskôr potvrdili, že padák má tajný kód po tom, čo americká vesmírna agentúra zdieľala video, ktoré Perseverance urobila pri svojom zostupe na povrch Marsu 18. februára.

Počas tlačovej konferencie 22. februára Allen Chen, vedúci projektu Entry, Descent and Landing (EDL), pre projekt Mars 2020, naznačil, že na padáku nechali tajnú správu, aby ju ostatní mohli dekódovať.

„Dúfame, že naše úsilie v inžinierstve môže inšpirovať ostatných,” uviedol. 

„Niekedy v našej práci nechávame správy, aby ich pre tento účel našli ostatní, takže vás všetkých pozývame, aby ste to skúsili a ukázali svoju šikovnosť a prácu.”

Netrvalo dlho a nadšenci puzzle rozlúštili tajnú správu. Maxence Abela, študent počítačov a IT na Epitech v Paríži, spolupracoval so svojím otcom Jerome, softvérovým inžinierom, na odhalení tajnej správy.

Všimli si, že zdanlivo náhodný vzor padáka má dve farby a štyri sústredné kruhy. Mali podozrenie, že správa bola napísaná v binárnom kóde.

Po prevedení červeno-oranžových škvŕn a bielych škvŕn na jednotky a nuly a použití správnej schémy počítania, prelomilo nakoniec duo tajnú správu: “Dare mighty things” („Odvážte sa na mocné veci“).

Táto fráza je prevzatá z prejavu „Strensous Life” prezidenta Teddyho Roosevelta a je mottom laboratória Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA. Po dekódovaní správy sa Maxence rozhodol zdieľať riešenie na Twitteri.

Hlavný inžinier Perseverance, Adam Steltzner, bol ohromený tým, ako nadšenci puzzle ako Maxence a jeho otec rýchlo dekódovali skrytú správu. V tweete potvrdil tajnú správu a zdieľal riešenie.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. IT student solved Mars Perseverance rover’s parachute puzzle. [cit. 2021-02-28]. [online]. Dostupné na: https://finbold.com/it-student-solved-mars-perseverance-rovers-parachute-puzzle/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments