23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Komodity Štáty OPEC: Pokles dovozu ropy do Indie na 20-ročné minimum

Štáty OPEC: Pokles dovozu ropy do Indie na 20-ročné minimum

Podiel štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na dovoze ropy do Indie zaznamenal výrazný pokles. Za posledný rok to bola najnižšie úroveň za minimálne dve desaťročia.

Čo bolo dôvodom?

Hlavným dôvodom je celkový pokles dovozu ropy do Indie za obchodný rok 2020/2021. Ten dosiahol 6-ročné minimum. O tejto skutočnosti informovali aj údaje z priemyselných a obchodných zdrojov zverejnené agentúrou Reuters.

Hodnota celkového dovozu ropy do Indie v obchodnom roku 2020/2021 dosiahla 3,97 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov), pričom sa tento rok skončil 31. marcom. Ak to porovnáme s predchádzajúcim obchodným rokom je to pokles o 11,8 %.

OPEC znižuje objemy dovozu

India ako tretí najväčší dovozca čierneho zlata nielenže doviezla tejto suroviny menej, okrem toho zvýšila aj dovoz z USA a Kanady. Toto išlo na úkor afrických štátov a Blízkeho Východu. Organizácia OPEC znížila objem dovozu od členských štátov na približne 2,86 milióna barelov/deň. To znamená, že zredukovala podiel skupiny o 8 %, teda z pôvodných 80 % na 72 %. Toto predstavuje najnižší podiel OPEC minimálne od obchodného roka 2001/2002. Predtým sa tieto údaje neevidovali.

Súčasná situácia

Najväčšími dodávateľmi ropy do Indie zostali krajiny ako: Irak, za ktorým nasledovala Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Na 4. mieste predbehla Venezuelu Nigéria, 5. miesto zaujali Spojené štáty, ktoré tak oproti predchádzajúcemu roku postúpili o dve priečky.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny ropy v pondelok vzrástli. [online]. [cit. 2021-05-03]. Dostupné na:https://openiazoch.zoznam.sk/cl/211654/Podiel-statov-OPEC-na-dovoze-ropy-do-Indie-klesol-na-rocne-minimum

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments