21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Ekonomika Štátny dlh USA a Japonska vzrástol za posledných 12 mesiacov o 8...

Štátny dlh USA a Japonska vzrástol za posledných 12 mesiacov o 8 triliónov $, Čína sa zotavuje

Recesia vyvolaná pandémiou vírusu Covid-19 spôsobila, že krajiny, ktoré už bojovali s rastom štátneho dlhu, sa kvôli obmedzeniam dostali do ďalšej krízy.

Dáta analyzované spoločnosťou Finbold naznačujú, že verejný dlh piatich najvyššie zadlžených krajín na svete sa zvýšil medzi marcom 2020 a marcom 2021 o ďalších 9,17 trilióna $. 

Spojené štáty americké prekonávajú rast dlhu o 4,57 trilióna $. To je presne z 23,45 trilióna $ na 28,0,2 trilióna $.

Japonský verejný dlh vzrástol z 11,42 trilióna $ na 14,64 trilióna $. Tieto dve krajiny zvýšili svoj dlh dokopy vo výške 7,79 trilióna $. 

Je zaujímavé, že analýza ukazuje, že čínsky národný dlh klesol o 0,57 trilióna $. Teda z 8,56 trilióna $ na 7,99 trilióna $.

Pokiaľ ide o percentuálny rast národného dlhu krajiny, Nemecko dosahuje 35,02%. Za ním nasleduje Japonsko s 28,2% a USA sú na treťom mieste s 19,29%. Dlh Talianska vzrástol o 10,8%, pričom Spojené kráľovstvo dosiahlo 7,19%.

Top 5 krajín s najvyšším verejným dlhom

ZDROJ: https://finbold.com/us-japan-national-debt-surges-by-8-trillion-in-the-last-12-months-china-recovers/

Rekordný nárast štátneho dlhu je spôsobený najmä pandémiou. Zdravotná kríza spôsobila najhlbší hospodársky pokles, keď milióny ľudí stratili prácu a podniky boli dočasne alebo natrvalo zatvorené. Z toho dôvodu sa príjmy znížili, zatiaľ čo výdavky prudko vzrástli.

Už pred pandémiou bojovalo USA s obrovskou krízou štátneho dlhu. Situácia sa ešte viac skomplikovala po tom, čo Kongres schválil niekoľko stimulačných balíkov na zmiernenie, ktoré zväčšili dlh.

Napriek tomu, že v Číne išlo o epicentrum vírusu, ekonomické činnosti sa obnovovali veľmi rýchlo. 

Medzi výdavkami a príjmami bola rovnováha, čo znamená, že výška deficitu bola za posledných 12 mesiacov nízka.

Čína bola tiež schopná vložiť viac peňazí do ekonomiky potom, čo sa stala kľúčovým vývozcom produktov potrebných na boj a potlačenie pandémie vírusu.

Napríklad ázijské národy vyvážali značné množstvo pleťových masiek a ventilátorov do krajín, ktoré nemali dostatočnú kapacitu na výrobu svojich vlastných.

Celkovo zaviedla väčšina krajín na celom svete obrovské množstvo menových a fiškálnych stimulov, aby zabránila hlbokej a dlhotrvajúcej recesii. Na oplátku zvýšila zaťaženie verejného dlhu. 

Zdroj:

FINBOLD, 2021. US, Japan national debt surges by $8 trillion in the last 12 months, China recovers. [cit. 2021-03-09]. [online]. Dostupné na: https://finbold.com/us-japan-national-debt-surges-by-8-trillion-in-the-last-12-months-china-recovers/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments