Vitalik Buterin: Ethereum by sa mohlo za pár mesiacov zväčšiť 100-násobne

0
190

Podľa Vitalika Buterina by prebiehajúce úpravy riešenia vrstvy 2 mohli v najbližších mesiacoch škálovať sieť Ethereum až 100-násobne.

Problémy so škálovaním Etherea sú horúcou témou na diskusiu už nejaký čas. 

Jeden zo spoluzakladateľov ETH, Vitalik Buterin, sa tomuto problému venoval nedávno v podcaste s Timom Ferrisom.

Vitalik Buterin sa v rozhovore venoval niektorým hlavným výzvam, s ktorými sieť v súčasnosti bojuje. Uviedol najmä potrebu riešenia škálovania vrstvy 1 a vrstvy 2.

Buterin uvádza, že nové aktualizácie technológie rollupov siete Optimism poskytnú druhej vrstve možnosť riešenia problémov so škálovateľnosťou. Aktualizácie umožňujú spôsob ukladania informácií o transakciách do samostatného určeného reťazca a potom ich zoskupiť do sérií transakcií na hlavnej sieti Etherea.

Toto je špeciálne určené na zmiernenie problémov, ktorým sieť v súčasnosti čelí. 

S Ethereom 2.0 dôjde k ďalším prírastkom v sieti. Tie by mali obsahovať sharding – riešenie škálovateľnosti na jednej vrstve.

Po spojení sietí Ehterea 1.0 a 2.0 a zavedení shardingu sa používatelia môžu tešiť na zrýchlenie celej siete na 100-násobok. 

Ethereum 2.0 je navrhnutý tak, aby priamo vylepšil existujúci blockchain. Po zavedení všetkých vylepšení sa očakáva zrýchlenie celého blockchainu, rýchlosť sa priblíži k miliónu tps.

Buterin napriek svojmu optimimistickému prístupu varoval pred tým, že s novými aktualizáciami môžu byť spojené určité riziká, ktoré môžu zabrániť v prechode na iný systém.

„Myslím si, že sa po zavedení určite nájde veľa ľudí, ktorým nebudú s aktualizáciou spokojní, pretože ide o novú technológiu a tá so sebou vždy prináša aj riziká. Napriek tomu predpokladám, že sa nám aj tento problém podarí vyriešiť.“

Zdroj: CRYPTOPOTATO, 2021. Ethereum Could Scale 100x in a Few Months, Says Vitalik Buterin. [cit. 2021-03-10]. [online]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/ethereum-could-scale-100x-in-a-few-months-says-vitalik-buterin/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here