13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Komodity Správa z domova: Minuloročný predaj fairtrade tovaru na Slovensku vzrástol

Správa z domova: Minuloročný predaj fairtrade tovaru na Slovensku vzrástol

Dobrá správa z domova, ktorá určite poteší nielen milovníkov ekológie, ale aj všetkých Slovákov! Slovensko je o krok bližšie stať sa krajinou ešte šetrnejšou k životnému prostrediu, ako to bolo doteraz. Dôvodom na radosť je minuloročný nárast predaja tovaru s označením Fairtrade. Ide o certifikáciu takých produktov, za ktoré pestovatelia dostali zodpovedajúcu odmenu. Fairtrade produkty vznikli navyše bez zapojenia detskej práce a ničenia životného prostredia.

Ktoré produkty zažiarili a ktoré dosiahli dno?

Počas minulého roka zaznamenal predaj tovarov s etickou certifikáciou Fairtrade nárast. Za takýmto označením sú produkty, ktoré prispievajú k udržateľnosti životného prostredia, a čo je viac, odsudzujú detskú prácu. Minulý rok kupujúci na Slovensku najčastejšie siahali po kakau s touto certifikáciou. To dokopy predstavovalo 1413 ton, čo bolo o 36 % viac oproti roku 2019. S úspešným predajom kakaa išla na odbyt ruka v ruke aj fairtradová káva (nárast o 34 % na 415 ton) či bavlna (nárast o 175 % na 110 ton).

Menej obľúbeným bol certifikovaný trstinový cukor, ktorý zaznamenal pokles o 9 % na 43 ton. Napriek tomu vzrástol tzv. fairtradový príplatok za tovar predaný na Slovensku o viac než polovicu na 492.990 eur. Ide o sumu navyše, ktorú pestovatelia využívajú na rozvoj komunít a zlepšenie efektivity pestovania.

Vzájomná podpora kontinentov

Situáciu na trhu s komoditami priblížila na stredajšej tlačovej konferencii aj riaditeľka organizácie Fairtrade Česko a Slovensko, Hana Malíková: „Rastúce predaje znamenajú väčšiu podporu pre pestovateľov týchto surovín v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, ktoré boli zasiahnuté pandémiou aj súvisiacim narušením medzinárodného obchodu.”

V minulom roku uzreli svetlo sveta na slovenskom trhu aj dve celosvetovo významné fairtradové komodity. Nimi boli banány a kvetiny, ktoré sa dovtedy predávali iba zriedkavo. „Pestovanie kvetín je pre krajiny globálneho juhu veľmi významné, pretože im prináša potrebnú cudziu menu a tisícom ľudí poskytuje prácu,” pokračovala Malíková.

Tieto produkty sa dostali na predajné pulty v čase, keď boli pestovatelia kvetín zasiahnutí pandémiou ochorenia COVID-19. Len za marec a apríl 2020 zaznamenali pestovatelia z Kene a Etiópie zníženie predajov o 70 až 80 %. Dopyt po banánoch s etickou certifikáciou predstavoval minulý rok na Slovensku a v Českej republike 508 ton.

Čo je Fairtrade?

Označenie Fairtrade sa používa na také produkty, ktoré spĺňajú sociálne, ekonomické a environmentálne štandardy stanovené medzinárodnou organizáciou Fairtrade International. Kupujúcich oboznamuje s tým, že pestovatelia dostali za svoju prácu spravodlivú a stabilnú výkupnú cenu pokrývajúcu náklady na udržateľné pestovanie. Dôležité je vedieť, že nákupom fairtrade produktov prispievame k zlepšovaniu sa životných podmienok drobných pestovateľov aj v tropických krajinách.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Predaj fairtrade tovaru zaznamenal minulý rok na Slovensku nárast. [online]. [cit. 2021-06-09]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/212974/Predaj-fairtrade-tovaru-zaznamenal-minuly-rok-na-Slovensku-narast

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments