17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Spoločnosť Tesla zaznamenáva prvý celoročný zisk

Spoločnosť Tesla zaznamenáva prvý celoročný zisk

V poslednom štvrťroku 2020 zaznamenala spoločnosť Tesla čistý príjem 270 miliónov dolárov, čo majiteľovi tejto spoločnosti s elektrickým pohonom, Elonovi Muskovi, pomohlo dosiahnuť prvý ziskový rok.

Spoločnosť Tesla uviedla, že za štvrťrok, ktorý sa skončil 31. decembra 2020, dosiahla zisk 24 centov za akciu, na základe GAAP a za rok 64 centov. Celoročný čistý príjem bol teda 721 miliónov dolárov. Štvrťročné tržby vedené predajom elektrických vozidiel spoločnosti Model 3 a Model Y, predstavovali 10,7 miliárd dolárov a ročný súčet bol vôbec najlepších v histórii spoločnosti – 31,5 miliárd dolárov. Elon Musk, ktorý je v súčasnej dobe v súboji o najbohatšieho človeka na svete s Amazonom Jeffom Bezosom, mal k uzávierke minulého týždňa čistú hodnotu majetku 186,6 miliárd dolárov (v porovnaní s 188,4 miliardami dolárov pre Bezosa).

Musk v liste pre akcionárov uviedol: „Napriek nepredvídaným globálnym výzvam sme predstihli mnoho trendov zaznamenaných v iných odvetviach priemyslu, a to v momente keď sme výrazne zvýšili objemy, ziskovosť a tvorbu hotovosti“. Napriek tomu, že spoločnosť neposkytla okamžite pokyny na predaj alebo výrobu v roku 2021, naznačila, že v dôsledku zvýšenej produkcie v Číne môže zaznamenať rast o viac ako 50%.

Akcie spoločnosti Tesla v roku 2020 vzrástli o viac ako 700%, čím sa stala zďaleka najhodnotnejšou automobilovou spoločnosťou na svete s trhovým stropom 819 miliárd dolárov napriek tomu, že sa v minulom roku predalo iba okolo 500 000 vozidiel. To je len zlomok z niekoľkých miliónov spoločností zaoberajúcich sa predajom vozidiel, ako sú Toyota, Volkswagen a General Motors. Trhový strop tejto spoločnosti je však v súčasnosti 26-násobok jej ročného príjmu a viac ako tisícnásobok čistého príjmu za minulý rok.

Zdroje:

OHNSMAN, A., 2021.Tesla notches first ful-year profit, aided by $270 million fourth-quarter net income. [online]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/alanohnsman/2021/01/27/tesla-notches-first-full-year-profit-aided-by-270-million-fourth-quarter-net-income/?sh=7c1f17bc22f6

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments