23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Technológie Bývalý hlavný inžinier spoločnosti Tesla vytvára vlastný elektromobil

Bývalý hlavný inžinier spoločnosti Tesla vytvára vlastný elektromobil

Elektromobil Lucid Air v hodnote 169 000 dolárov príde na trh na jar a jej zakladateľ a generálny riaditeľ, Peter Rawlinson, tvrdí, že bude najrýchlejším a najdlhším elektrickým vozidlom na planéte. Pred desiatimi rokmi skonštruoval Tesla’s Model S.

Peter Rawlinson má s Lucid Air veľa cieľov. Jedným z nich je to, že je považovaný za najlepší elektromobil na svete. „Nikto mi neverí, ale chystáme sa to posunúť na inú úroveň,” uviedol v predvianočnom rozhovore Zoom z 300-ročného statku vo Warwickshire v Anglicku. 

Je to rovnaký pocit, aký mal pred desiatimi rokmi ako hlavný inžinier pre model Tesla Model S, prelomový elektromobil, ktorý v roku 2012 zaútočil na svet automobilov. „Nikto mi s modelom S neveril…nepriateľstvo bolo šokujúce. Našiel som to isté s (Air). Nikto tomu neverí.”

„Dream” vydanie Air sa určite zdá byť ohromné. Na vrchole modelu S má špičkovú rýchlosť 517 míľ na jedno nabitie, rýchlejšie dobíjanie a schopnosť prejsť z 0 na 60 míľ za hodinu za niečo viac ako 2 sekundy. (Tesla reaguje koncom tohto roka modelom „Plaid +” Model S, ktorý akceleruje za necelé 2 sekundy a na jedno nabitie dokáže prejsť 520 míľ, uviedol v januári Elon Musk). Prví zákazníci spoločnosti Air prevezmú dodávku na jar.

Jeho cieľom je využitie pohonnej technológie Air s výkonom 1 080 koní, ktorá je podľa neho najefektívnejšou na svete – na pohon lacnejších elektrických vozidiel. Do piatich rokov chce Rawlinson predať státisíce elektromobilov so strednou hodnotou 40 000 dolárov a pomôcť veľkým automobilkám predať elektromobily na masovom trhu v hodnote 25 000 dolárov – rovnaký cieľ, aký sleduje aj jeho starý šéf Elon Musk. 

„Nejde o to, aby sme vyrobili drahé auto pre bohatých ľudí. Preto tu nie som. To nie je to, čo ma vedie… Chcem, aby sme vyrábali milión automobilov ročne.” Ambíciou spoločnosti Lucid Motors je dosiahnuť: „Výrazný vplyv, nie sme menšinová hra,” uvádza Rawlinson.

Elegantný Air s tvarovaným hliníkovým telom a výraznými svetlometmi „Micro Lens Array” prichádza do inflexného bodu. Je súčasťou novej vlny elektrických vozidiel, ktoré profitujú z lacnejších lítium-iónových batérií, rozširovania globálnych dodávok súčiastok pre elektromobily a zvyšovania záujmu spotrebiteľov, to všetko, čo podporovala aj Tesla a Bidenova správa urobila z elektrických vozidiel prioritu.

Nový americký prezident už podpísal rozkazy tlačiace na federálnu vládu, aby nahradila vozidlá na fosílne palivá elektrickou energiou, čo je vládna flotila v celkovej hodnote státisícov osobných a nákladných automobilov. Biden sľúbil, že postaví tisíce nových verejných nabíjacích staníc pre elektromobily a očakáva sa, že budú oživené federálne daňové stimuly pre nákupy EV, ktoré prepadli za vlády Trumpa. Veľké spoločnosti skáču na palubu. Spoločnosť General Motors sa už zaviazala vyrábať do roku 2035 iba elektrické vozidlá a Ford a Volkswagen majú tiež plány na odklon od fosílnych palív.

Analytik spoločnosti Morgan Stanley, Adam Jonas, predpovedá, že predaj elektrických vozidiel by mohol v roku 2021 globálne vzrásť o 50%. Lucid a Tesla samozrejme nie sú jedinými príjemcami rastúceho dopytu po elektrických automobiloch. Rivian podporovaný spoločnosťou Amazon začína tento rok dodávať elektrické snímače a SUV. Známy dizajnér automobilov, Henrik Fisker, má začať predávať svoj štýlový elektrický crossover Ocean v roku 2022. O spoločnosti Apple sa neustále hovorí, že sleduje tento trend. Ďalšie desiatky elektromobilov prichádzajú od spoločností General Motors, Volkswagen, Hyundai, Nissan a ďalších významných výrobcov automobilov, počnúc týmto rokom výkonným Fordom Mustang Mach-E.

Generálny riaditeľ spoločnosti Lucid Motors, ktorý nemá účet na Twitteri, má iný prístup ako Musk. ,,Nie som autokrat. Lucid je tímová práca. To je veľký rozdiel. Ďalšia vec je, že neočakávam, že niekto, kto si kúpi Lucida, bude vedieť moje meno. Neočakávam, že budú ľudia budú vedieť, kto je Peter Rawlinson.”

Zdroj: 

FORBES, 2021. Elon Musk’s Ex-Chief Engineer Creates A New Car—And Says It Beats Tesla.[cit. 2021-02-05]. [online]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/alanohnsman/2021/02/04/elon-musks-ex-chief-engineer-creates-a-new-car-and-says-it-beats-tesla/?sh=6511f945b2eb 

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments