23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny Všetko, čo potrebujete vedieť o kryptomenách, nájdete tu

Všetko, čo potrebujete vedieť o kryptomenách, nájdete tu

Už 10 rokov ubehlo, odkedy sa pojem kryptomena začal skloňovať v súvislosti s jej najslávnejším predstaviteľom, kryptomenou Bitcoin, ktorá bola vytvorená v roku 2009 mužom s tajomným pseudonymom, Satoshim Nakamotom. Keď sa v roku 2017 prepracoval od niekoľkých desiatok centov až k desaťtisícom dolárov, dosiahol raketový nárast. Je veľmi zaujímavé sledovať vývoj týchto virtuálnych platidiel, ktoré v súčasnej dobe ovládli digitálny svet. Nie je to tak dávno, čo bol pojem kryptomena neznámym pojmom a dnes je zabehnutou frázou komunikácie aj bežných ľudí, ktorí o ich fungovaní na krypto-trhu v podstate nič nevedia. Dôkladné porozumenie kryptomenám môže byť pre začiatočníka náročným procesom. Z tohto dôvodu sme si pre vás pripravili jednoduchý prehľad o tom, čo vlastne kryptomeny sú, ako fungujú a ako sa dajú nakúpiť či dokonca ťažiť. Všetky potrebné informácie od A po Z sa dozviete nižšie.

Čo sú kryptomeny?

Kryptomena je digitálna alebo virtuálna mena, to znamená, že neexistujú žiadne fyzické mince ani zmenky. Všetko funguje v online prostredí. Kryptomenu môžete niekomu previesť online bez sprostredkovania tretej osoby, banky. Ľudia ich môžu používať na rýchle platby a na vyhýbanie sa transakčným poplatkom. Charakteristickým rysom kryptomien je to, že ich zvyčajne nevydáva žiadny ústredný orgán, čo ich teoreticky robí imúnnymi voči vládnym zásahom alebo manipuláciám. Kryptomenu môžete kúpiť pomocou kreditnej karty alebo v niektorých prípadoch získať prostredníctvom procesu zvaného „ťažba“. Slovo „kryptomena“ je odvodené od šifrovacích techník, ktoré sa používajú na zabezpečenie siete. Po zakúpení je táto mena uložená v digitálnej peňaženke buď online, vo vašom počítači, alebo na inom hardvéri.

Prečo sú kryptomeny v súčasnosti také populárne?

  • Podporovatelia vidia kryptomeny ako napr. Bitcoin ako menu budúcnosti a snažia sa ich kúpiť teraz, pravdepodobne skôr, ako sa stanú hodnotnejšími.
  • Niektorým priaznivcom sa páči skutočnosť, že kryptomena zbavuje centrálne banky riadenia peňažnej zásoby, pretože v priebehu času majú tieto banky tendenciu znižovať hodnotu peňazí prostredníctvom inflácie.
  • Ďalším podporovateľom sa páči technológia kryptomien, ktorú využívajú na transfer peňazí, blockchain, pretože ide o decentralizovaný systém spracovania a zaznamenávania a môže byť bezpečnejší ako tradičné platobné systémy.

FAKTY

Vláda nekryje kryptomeny – Vláda nepoisťuje kryptomeny tak, ako poisťuje vklady amerických bánk. Táto skutočnosť má svoje pozitívne aj negatívne aspekty. To znamená, že kryptomena uložená on-line nemá rovnakú ochranu ako peniaze na bankovom účte. Ak svoju kryptomenu uložíte do digitálnej peňaženky poskytnutej spoločnosťou a v prípade ukončenia jej činnosti alebo napadnutia spoločnosti hackermi, nemusí byť vláda schopná vykročiť a pomôcť vám získať peniaze späť, ako by to bolo v prípade peňazí uložených v bankách alebo úverových združeniach.

Hodnota kryptomien sa neustále mení – Hodnota kryptomeny sa môže meniť každú hodinu. Je to neuveriteľne volatilný nákup. Investícia, ktorá môže mať dnes hodnotu niekoľko tisíc amerických dolárov, môže mať zajtra hodnotu iba pár stoviek. Ak hodnota klesne, nie je zaručené, že sa znova hneď zvýši.

Investovanie v kryptomenách – Pri všetkých investíciách, nielen v kryptomenách, treba byť obozretný. Poznajte riziká a spôsob, ako odhaliť podvod!Každý, kto vám sľúbi zaručený výnos alebo zisk, je pravdepodobne podvodník. To, že je investícia dobre známa alebo má pozitívne referencie od celebrít, ešte neznamená, že je dobrá alebo bezpečná. To platí rovnako pre kryptomenu, ako aj pre tradičné investície. Neinvestujte peniaze, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť.

Platba v kryptomenách – Kryptomeny sú prísľubom uľahčenia prevodu prostriedkov priamo medzi dvoma stranami bez potreby dôveryhodnej tretej strany, ako je banka alebo spoločnosť vydávajúca kreditné karty. Prevod prostriedkov je dokončený s minimálnymi poplatkami za spracovanie, čo umožňuje používateľom vyhnúť sa prudkým poplatkom, ktoré sú účtované bankami a finančnými inštitúciami za bezhotovostné prevody. Napriek tomu nie sú platby kryptomenou zvyčajne reverzibilné. Po tom, ako ňou zaplatíte, môžete svoje peniaze získať späť iba vtedy, ak ich predajca pošle späť.

Zdroje:

FEDERAL TRADE COMISSION: What to Know About Cryptocurrency. [online]. Dostupné na: https://www.consumer.ftc.gov/articles/what-know-about-cryptocurrency. [cit. 2021-01-28].

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments