-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika Spojené kráľovstvo začína rokovania o pripojení sa k Transpacifickej obchodnej dohode

Spojené kráľovstvo začína rokovania o pripojení sa k Transpacifickej obchodnej dohode

Veľká Británia má začať rokovania o vstupe do zóny voľného obchodu. „Tá by mohla podnikom poskytnúť prístup k niektorým z najväčších ekonomík súčasnosti a budúcnosti,” uviedla vláda.

Obchodná oblasť pokrýva trh s približne 500 miliónmi ľudí. Komplexnú a progresívnu dohodu o Transpacifickom partnerstve (TPP) tvorí 11 krajín vrátane Austrálie, Kanady a Japonska. Krajiny ako Nový Zéland, Brunej, Čile, Malajzia, Mexiko, Peru, Singapur a Vietnam sú takisto zakladajúcimi členmi obchodnej dohody, ktorá bola uzavretá v roku 2018. 

Spojené kráľovstvo požiadalo o vstup do bloku v januári po Brexite. Členstvo by znížilo clá na vývoz, ako sú automobily a whisky.

Ministerka zahraničného obchodu, Liz Truss uviedla: „Obchodná oblasť je časťou sveta, kde sa nachádzajú najväčšie príležitosti Británie. Získanie členstva by bola príležitosť, ktorej sa chceme chopiť.”

Truss vzápätí dodala: „Členstvo pomôže poľnohospodárom, tvorcom a novátorom predávať tovar niektorým najväčším ekonomikám súčasnosti a budúcnosti bez toho, aby sa vzdali kontroly nad našimi zákonmi, hranicami alebo peniazmi.”

Proti nedávno uzavretej britskej dohode o voľnom obchode s Austráliou ale došlo už k politickému odporu. Poľnohospodári z Veľkej Británie tvrdia, že dovoz z Austrálie by ich mohol podhodnotiť, pokiaľ ide o cenu, a narušiť normy v oblasti blahobytu.

Spojené kráľovstvo je prvou nezakladajúcou krajinou, ktorá podala žiadosť o vstup do TPP. Ak by rokovania uspeli, bolo by druhou najväčšou ekonomikou po Japonsku.

Cieľom dohody o voľnom obchode je znížiť obchodné clá medzi členskými krajinami. Dohoda obsahuje prísľub vylúčenia alebo zníženia 95 % poplatkov za obchodovaný tovar.

Na oplátku musia krajiny spolupracovať na predpisoch, ako sú napr. potravinové normy. Tieto štandardy a nariadenia ale nemusia byť totožné a členské krajiny môžu uzavrieť svoje vlastné obchodné dohody.

Zdroj:

BBC, 2021. UK starts talks to join Asia-Pacific free trade pact. [online]. [cit. 2021-06-22]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57559735

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments