-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Vedci tvrdia, že ekologické poľnohospodárstvo by mohlo do roku 2050 uživiť celú...

Vedci tvrdia, že ekologické poľnohospodárstvo by mohlo do roku 2050 uživiť celú Európu

Podľa štúdie uskutočnenej Francúzskym národným strediskom pre vedecký výskum (CNRS) by mohlo byť do roku 2050 možné uživiť celú populáciu Európy bez dovážaných potravín.

Štúdia zameraná na minulosť s cieľom zmeniť budúcnosť zistila, že environmentálne faktory a zvýšené používanie syntetických hnojív od druhej svetovej vojny znamenali pokračujúci dovoz poľnohospodárskeho tovaru do Európy.

Živočíšne produkty, napr. mäso, mliečne výrobky a ryby, rastlinné výrobky a potraviny sa dovážajú z krajín mimo Európy, aby nás uživili.

V roku 2020 sa uvádzalo, že 47 % našich rastlinných výrobkov sa doviezlo z krajín mimo Európy.

Ako sa musia zmeniť naše potravinové systémy?

Vedci z CNRS tvrdia: „S trojstupňovým procesom by sme mohli mať organický, udržateľný a agropotravinársky systém priaznivý pre biodiverzitu.” To by mohlo znamenať samostatnú výrobu vlastných potravín do roku 2050.

Prvý krok zahŕňa zmenu stravovania vrátane zníženia počtu živočíšnych produktov, ktoré konzumujeme.

Medzi rokmi 1961 a 2013 sa populácia Európy zvýšila zo 428 na 540 miliónov obyvateľov. Toto zvýšenie malo hlavný vplyv na celkovú spotrebu bielkovín v regióne, ktorá vzrástla z 35 % na 55 %. To znamená, že spotreba bielkovín každého jednotlivca v priemere vzrástla asi o 80 %.

Obmedzením spotreby živočíšnych výrobkov by došlo k menšiemu tlaku na chov hospodárskych zvierat a v dôsledku toho k menšej túžbe po dovoze.

Druhý krok by zahŕňal zbavenie sa „priemyselného poľnohospodárstva” vytvorením priestoru na diverzifikáciu striedania plodín pomocou typov pôdy, ktoré sú už k dispozícii. 

Očakáva sa, že by to tiež znížilo počet použitých syntetických pesticídov a hnojív a znížilo množstvo produkovaného dusíka.

Vedci tvrdia tiež, že recyklácia ľudského odpadu by mohla byť kľúčovým faktorom pri vytváraní čistejšej Európy do roku 2050. 

Odhaduje sa, že recyklácia približne 70 % ľudského odpadu by mohla výrazne zmeniť tlak na čistejšiu a ekologickejšiu Európu.

Vďaka tomuto trojkrokovému procesu by mohla byť Európa do roku 2050 kľúčovým hráčom v priemysle vývozu potravín.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Organic farming could feed all of Europe by 2050, say scientists. [online]. [cit. 2021-06-22]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/06/21/organic-farming-could-feed-all-of-europe-by-2050-say-scientists

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments