23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Spojené kráľovstvo bude pravdepodobne musieť vydať digitálnu menu, tvrdí zástupca guvernéra BoE

Spojené kráľovstvo bude pravdepodobne musieť vydať digitálnu menu, tvrdí zástupca guvernéra BoE

Zástupca guvernéra Bank of England, Jon Cunliffe, argumentoval, že zmena v oblasti vydávania a obehu verejných a súkromných peňazí by mohla v budúcnosti zabezpečiť všeobecný prístup k digitálnej podobe peňazí centrálnej banky.

Vo svojom prejave v inštitúte OMFIF Digital Money Institute v Londýne uvažoval o minulých, súčasných a budúcich trendoch. Tie sa týkali širokého využívania súkromných peňazí vydaných komerčnými bankami. Ohľad bral aj na to, že pandémia COVID-19 urýchlila existujúce trendy smerom od verejných k súkromným peniazom pre každodenné platby.

Približne 70 % respondentov nedávneho prieskumu Bank of England uviedlo, že používa menej hotovosti ako pred pandémiou. Zvyčajne sa obráti na iné možnosti. Tými sú bezkontaktné platby a internetové transakcie.

Aj keď sa tento posun od verejných peňazí vo forme hotovosti k súkromným komerčným bankovým peniazom naďalej zrýchľuje, Cunliffe predpovedal, že novšie technológie pravdepodobne vyvolajú rovnako významnú zmenu v používaní a dokonca aj v koncepcii peňazí s možnými dôsledkami na ich odolnosť.

Poznamenal, že technológia blokchainu, najmä ak ju využívajú nebankové subjekty z Big Tech, pravdepodobne poskytne verejnosti flexibilnejšie formy peňazí založené na dátach. Tie ponúknu nové funkcie v digitálnom svete.

S príchodom nových javov, ako sú stablecoiny, smart contracts a mikro-platobné kanály, Cunfliffe uviedol, že centrálne banky sa už dnes potýkajú s kľúčovými otázkami. Medzi ne patrí aj otázka, ako prispôsobiť existujúce regulačné rámce. Tie sú v súčasnosti určené na obeh peňazí komerčných bánk.

Tieto technologicky zamerané zmeny pre zástupcu guvernéra tiež kladú otázku, či by centrálne banky mali riskovať, že umožnia verejne dostupným štátnym peniazom ďalší pokles alebo dokonca úplné zmiznutie.

Bez očakávania pripravovanej publikovanej štúdie Bank of England o týchto výzvach Cunliffe tvrdil, že nové formy súkromných peňazí pravdepodobne vytvárajú silný dôvod pre zavedenie verejných digitálnych peňazí (napr. Digitálna mena centrálnej banky – CBDC).

Tvrdil, že zachovanie prístupu k fyzickej hotovosti, ako sa už Bank of England zaviazala, pravdepodobne nebude dostatočné. „Vo Veľkej Británii je pravdepodobné, že ak si chceme ponechať verejné peniaze, ktoré sú všeobecne použiteľné a dostupné občanom, bude štát musieť vydávať verejné digitálne peniaze. Tie vyhovejú potrebám moderného života,” uviedol.

Cunliffe ďalej poznamenal, že najmä v časoch systémového stresu môže narušiť dôveru „vnímanie, že neexistuje cesta zo súkromných peňazí. Dôveru môže narušiť aj fakt, že neexistuje prístup k bezpečným likvidným aktívam podporovaným štátom”. CBDC by z tohto pohľadu malo zásadný význam pre zabezpečenie finančnej stability na celoštátnej úrovni.

V novembri 2020 už Cunliffe uviedol, že centrálna banka sa bude musieť prispôsobiť zmenám v bankových obchodných modeloch. Zároveň bude musieť zvládnuť finančné a makroekonomické dôsledky, ktoré tieto zmeny predstavujú.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. UK will likely need to issue a digital currency, says BoE deputy governor. [online]. [cit. 2021-05-16]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/uk-will-likely-need-to-issue-a-digital-currency-says-boe-deputy-governor

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments