13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Kryptomeny Spoločnosť Galaxy Digital tvrdí, že banky používajú oproti Bitcoinu viac ako dvojnásobok...

Spoločnosť Galaxy Digital tvrdí, že banky používajú oproti Bitcoinu viac ako dvojnásobok energie

Spoločnosť Galaxy Digital zverejnila zaujímavú správu. V nej tvrdí, že Bitcoin je viac ako dvakrát tak ekologický ako medzinárodný bankový systém. 

Podľa správy firmy Galaxy Digital zverejnenej tento mesiac spotrebuje svetový bankový systém viac energie ako Bitcoinu. 

„Vzhľadom na transparentnosť Bitcoinu je ľahké odhadnúť jeho spotrebu energie,” píše sa v správe. „Výsledkom je častá kritika Bitcoinu, ale tá sa len zriedka vyčíta iným tradičným odvetviam.” 

Za týmto účelom porovnáva správa energetickú náročnosť Bitcoinu s tradičnými platbami, úsporami a úhradami, a aj so zlatom ako nesuverénnym uchovávateľom hodnoty.

Spoločnosť Galaxy Digital pod vedením generálneho riaditeľa Mika Novogratza je správcovská spoločnosť pôsobiaca v odvetviach digitálnych aktív, kryptomien a blockchainu. Uprostred pokračujúcej debaty o spotrebe energie Bitcoinu podnietenej nedávnym obratom Elona Muska k nemu, sa spoločnosť Galaxy Digital BTC ubránila.

Spotreba energie Bitcoinu v širšom kontexte

Správa obsahuje niekoľko predbežných odhadov spotreby energie Bitcoinu. 

Tvrdí, že v deň zverejnenia, 13. mája 2021, spotrebovala bitcoinová sieť odhadom celkovo 113 terawatthodín (TWh) ročne. TWh je jednotka energie, ktorá sa rovná výkonu jedného bilióna wattov za hodinu. Používa sa na sledovanie ročnej spotreby energie celých krajín.

Tieto údaje ale nie sú dostatočné na priame porovnanie medzi týmito dvoma systémami.

Na rozdiel od bitcoinovej siete, ktorá pokrýva všetko od ťažobných operácií až po spracovanie transakcií, sa bankový priemysel skladá z bankových dátových centier, bankových pobočiek, bankomatov a kartových sietí. Spoločnosť Galaxy Digital tiež vylúčila z analýzy centrálne banky. 

Aj keď bankový systém priamo nehlási údaje o spotrebe elektriny, spoločnosť Galaxy Digital tvrdí, že každý rok spotrebuje približne 263 TWh energie – čo je viac ako dvojnásobok oproti bitcoinovej sieti.

Správa rovnako tvrdí, že BTC nie je tak energeticky náročný ako zlato, ktoré podľa odhadu Galaxy Digital spotrebuje asi 240 TWh ročne. Správa dospela k tomuto číslu prevodom odhadovaných emisií skleníkových plynov zo zlatého priemyslu a ich prevodom na hodnotu TWh pomocou prevodníka poskytnutého Medzinárodnou energetickou agentúrou (IEA) . 

Overenie postoja Galaxy Digital 

Podľa indexu spotreby bitcoinovej elektriny na Cambridgeskej univerzite Galaxy Digital výrazne podhodnotil spotrebu energie Bitcoinu. 

V súčasnosti sa odhaduje, že bitcoinová sieť spotrebuje asi 144 TWh ročne , čo je oveľa viac ako 113 TWh, ktoré uviedla spoločnosť pre digitálne aktíva. Toto číslo pohodlne zaraďuje BTC medzi 30 najlepších svetových krajín podľa spotreby energie. 

Správa tiež tvrdí, že Bitcoiny môžu byť prínosom pre energetický sektor vytvorením „prípadov dokonalého použitia” pre prerušovanú a nadbytočnú energiu. Aj keď to teoreticky platí, údaje ukazujú, že BTC v skutočnosti nepodnecuje použitie prerušovanej a nadbytočnej energie. 

Podľa Cambridgeskej univerzity je iba 39 % bitcoinovej siete poháňaných obnoviteľnou energiou. Toto číslo je sporné, často sa odvoláva na odhad spoločnosti Coinshares, že viac ako 75 % siete využíva obnoviteľnú energiu. 

Minulý mesiac ale bola v Číne zaplavená uhoľná baňa, ktorú museli zavrieť. To spôsobilo pokles hashrate Bitcoinu na úrovne, ktoré sa nezaznamenali od novembra 2020. To slúži ako jasný indikátor toho, že ťažobný priemysel Bitcoinov je stále veľmi závislý od fosílnych palív.

„Napriek sľubom o emisiách skleníkových plynov znamená súčasná čínska posadnutosť uhoľnými elektrárňami to, že niektorí mineri môžu v istých regiónoch využívať lacnú špinavú energiu,” uviedol vtedy pre Decrypt Jason Deane, analytik Bitcoinu spoločnosti Quantum Economics.

Aj hlavné tvrdenie spoločnosti Galaxy Digital, že BTC je energeticky menej náročné ako medzinárodné bankovníctvo, je predmetom diskusie.

V príspevku Hacker Noon z roku 2017 Carlos Domingo, generálny riaditeľ spoločnosti Securitize zaoberajúcej sa dodržiavaním kryptomien, naznačil, že všetky bankové dátové servery, pobočky bánk a bankomaty predstavovali dohromady zhruba 100 TWh ročne. To je ďaleko od čísla 263 TWh.

Ale ako hovorí Galaxy Digital, odpoveď na to, či BTC stojí aj za takú spotrebu energie, alebo nie, je subjektívna. Správa uzatvára: 

„Ak sa teda ešte naposledy vrátime k pôvodnej otázke: Je spotreba elektriny v bitcoinovej sieti prijateľná? Naša odpoveď je definitívna: áno.” 

Faktom zostáva, že Bitcoiny spotrebovávajú nesmierne množstvo energie, a to vo väčšine krajín sveta. Z indexu univerzity v Cambridge vyplýva, že dopyt stále viac a viac stúpa.

Zdroj: 

DECRYPT, 2021. Galaxy Digital Claims Banks Use More Than Double The Energy of Bitcoin. [online]. [cit. 2021-05-18]. Dostupné na: https://decrypt.co/71116/galaxy-digital-claims-banks-use-over-double-energy-bitcoin?&utm_medium=referral&utm_campaign=feed&utm_source=coinmarketcap

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments