23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Komodity Slováci pozor! Ceny obilia rastú prudko nahor, zdražela aj múka

Slováci pozor! Ceny obilia rastú prudko nahor, zdražela aj múka

Po komoditách, akými boli zlato, ropa, či v neposlednom rade aj sója a ryža, vám prinášame ďalšiu zaujímavú informáciu. Len pred niekoľkými hodinami obletela Slovensko správa o zdražovaní obilia a s tým aj spojenej múky.

Ceny múky si razia cestu nahor

V stredu informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Jana Holéciová, o rokovaniach mlynárov s ich obchodnými partnermi ohľadom zdražovania cien múky a mlynských výrobkov. Dôvodom tohto konania je negatívny dopad pandémie na poľnohospodárstvo. Hovorkyňa zároveň dodala, že pokiaľ má mlynský priemysel na Slovensku naďalej fungovať, vyrábať múky a neprepadávať sa do červených čísel, potrebuje finančnú podporu od štátu.

Mlynská výroba je totiž už dlhšiu dobu stratová. Dôvodom je to, že sa podnikateľom nedarí premietnuť rast cien vstupov do odbytových cien.

Rástli aj náklady na výrobu

Fakt, že pandémia negatívne ovplyvnila každý sektor hospodárstva, je zrejmý. Túto situáciu svojimi slovami potvrdzuje aj  tajomník Slovenskej spoločnosti mlynárov Ondrej Šaling: „Zabezpečenie trhu s mlynskými výrobkami v zložitých epidemiologických podmienkach zvyšovalo výrobné náklady, ktoré sa nedarilo premietnuť do odbytových cien, čo išlo popri minimálnej, resp. u väčšiny podnikov žiadnej podpore štátu, na úkor ekonomiky týchto firiem. Tie pritom nemajú vnútorné rezervy na vykrývanie rastu cien obilia.“

Okrem toho zaznamenali ceny obilia výrazný rast. Začiatkom mája cena potravinárskej pšenice na burze MATIF Paríž dosahovala hodnotu 250 eur za tonu (eur/t) a na burze CBoT Chicago 235 eur/t. V súčasnosti dosahujú trhové ceny obilnín v EÚ hranicu nad 200 eur/t.

Takýto pohyb cien obilia vplýva aj odbytové ceny obilia v SR. Podľa Správy o trhu s obilninami a zemiakmi za marec 2021 bola v marci priemerná nákupná cena potravinárskej pšenice od producentov v SR 196,42 eur/t. To bol nárast oproti marcu 2020 o 23,7 %.

Záver

SPPK avizuje, že obilniny z roku 2020 sú v podstate vypredané. Mlynári tvrdia, že sa zmluvy na novú úrodu podpisujú s cenami vyššími ako vlani. Môžeme tvrdiť, že vyššie ceny potravinárskeho obilia nie sú prechodné a ovplyvňovať ich budú globálne tendencie. Tieto dôvody sú tým, čo núti mlynárov by začali rokovať so svojimi obchodnými partnermi o zvyšovaní odbytových cien múky. Orgánom, ktoré podporilo úpravu cien je aj Valné zhromaždenie Slovenskej spoločnosti mlynárov.

Zdroj:

WEBNOVINY.SK, 2021. Mlynári avizujú zdraženie múky, ceny obilia šli prudko hore a problémy spôsobila aj pandémia. [online]. [cit. 2021-05-27]. Dostupné na: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/mlynari-avizuju-zdrazenie-muky-ceny-obilia-sli-prudko-hore-a-problemy-sposobila-aj-pandemia/

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments