21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Čo je „zelená“ kryptomena Chia a ako je ekologická?

Čo je „zelená“ kryptomena Chia a ako je ekologická?

Napriek svojmu pokroku sa Bitcoin a jemu podobné subjekty naďalej považujú za rizikové investície z dôvodu ich volatility. Ich nedávny úspech priniesol aj zvýšenú kontrolu, najmä nad energeticky náročnými postupmi, ako je ťažba.

Existuje ale jedna kryptomena, ktorá vytvára pozitívnejší dojem – Chia.

Chia sa začala oficiálne obchodovať minulý týždeň. Jej cieľom je robiť veci inak. Označuje sa ako „zelená“ kryptomena, ale vďaka čomu je ekologická a v čom sa líši od ostatných kryptomien?

Čím sa Chia líši od Bitcoinu?

Bitcoin ako pôvodná a doposiaľ najvyššie hodnotená kryptomena nastavila štandard pre altcoiny, ktoré po ňom nasledovali.

V tomto ohľade používa mnoho kryptomien na vytvorenie nových tokenov „mining” postup, ktorý si najskôr osvojil Bitcoin. 

Ťažba známa ako systém „dôkazu práce” vyžaduje na odomknutie nových bitcoinových tokenov použitie počítačov na riešenie zložitých matematických hádaniek.

Toto je prvý zásadný rozdiel oproti Chii, ktorá používa namiesto toho takzvaný systém „dôkazu priestoru a času”

Čo to obnáša? Chia potrebujete veľké množstvo prázdnych pevných diskov, aby mohli umiestniť parcely. Tie potom dostanú množstvo blokov na základe dostupného miesta.

Tvorca spoločnosti Chia, Bram Cohen, muž, ktorý založil platformu na zdieľanie súborov BitTorrent, verí, že táto metóda je spoľahlivejšia, bezpečnejšia a ekologickejšia ako fungovanie kryptomien ako Bitcoin.

Pretože Chia nevyužíva ťažbu, bola ocenená za to, že potenciálne otvára novú nákladovo efektívnu cestu pre domácich používateľov. Zároveň poskytuje environmentálne vhodnejšiu alternatívu k energeticky náročnému Bitcoinu.

Aspoň na prvý pohľad plní Chia svoju ekologickú úlohu v tom, že nemusí spotrebovávať veľké množstvo elektriny.

Nízke náklady na energiu sú zatiaľ dostatočnou motiváciou na to, aby udržali Chiu na vzostupe, ale skutočný dopad na životné prostredie, ktorý bude mať táto „zelená” kryptomena, je stále neistý.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. What is ‘green’ cryptocurrency Chia and just how eco-friendly is it? [online]. [cit. 2021-05-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/05/12/what-is-green-cryptocurrency-chia-and-just-how-eco-friendly-is-it

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments