-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Skutočná revolúcia na Wall Street

Skutočná revolúcia na Wall Street

Udalosti na Wall Street sa stali natoľko bizarné, že Netflix by toto predstavenie pokojne mohol zvečniť. Aká by však mala byť zápletka? Jeden príbeh je o anti-establishmentovom hnutí, ktoré spôsobuje chaos vo vysokých financiách, rovnako ako v politike. Ďalším príkladom sú volatilné akcie, vzpierajúci sa online obchodníci signalizujúci, že trh je pripravený sa zrútiť. Stredobodom pozornosti ale bude 8 miliónov nasledovníkov r/WallStreetBets, investičného fóra pre Reddit, ktorí vymysleli nový finančný adventurizmus – ,,swarm trading”. Spoločne koncom januára ponúkli ceny niektorých firiem. To spôsobilo obrovské straty v hedžových fondoch, ktoré stavili na pokles cien akcií. A viedlo to k stláčaniu hotovosti pri online sprostredkovateľoch, ktorí musia v prípade zvýšenia volatility zložiť kolaterál. Najvýznamnejšia spoločnosť, Robinhood, vyzbierala od 28. januára 3,4 miliardy $, aby prežila.

Revolúcia pokračuje. Tento týždeň klesla cena niektorých zvýhodnených akcií a vyskočilo striebro. Na mnohých trhoch boli medzitým pozastavené bežné pravidlá hry. Tesla sa stala piatou najcennejšou americkou firmou. Bitcoin, ktorý prešiel z okraja do hlavného prúdu, má celkovú hodnotu 680 miliárd $. Banky disponujú obrovským množstvom rezervnej hotovosti – JPMorgan Chase sa v pandémii zvýšila o 580 miliárd $. Objemy obchodov s akciami sú najvyššie za posledných najmenej desať rokov a objemy obchodov s niektorými derivátmi sú mimo grafov.

Zaznamenávame aj zásadný posun v oblasti financií. V posledných desaťročiach klesli náklady na obchodovanie s akciami zhruba na nulu. Prvými, ktoré mali prospech, boli kvantitatívne fondy a veľkí správcovia aktív, napríklad BlackRock. Teraz sú nimi retailoví investori, preto v januári predstavovali štvrtinu celkového obchodovania. Narušenie trhov zďaleka nebude len prechodnou módou, bude sa ešte zintenzívňovať. Počítače môžu agregovať koše nelikvidných aktív a nasadiť algoritmy na oceňovanie podobných, ale nie identických aktív, s ktorými sa dá ľahko obchodovať, a rozširovať tak ich svet. S prudko rastúcim podielom dlhopisov sa na burze obchoduje prostredníctvom likvidných fondov, ktoré sú sprostredkované novým typom tvorcov trhu, napríklad Jane Street. Uchádzači, ako je Zillow, sa snažia o rýchly a lacný predaj nehnuteľností na bývanie a časom môžu nasledovať podiely v oblasti obchodného a súkromného majetku.

Finančný pokrok je však často chaotický. Po prvýkrát môžu inovácie spôsobiť krízy, ako to urobil rozmach štruktúrovaných úverov v rokoch 2007-2009. Schopnosť sociálnych médií šíriť dezinformácie a nákazu je problémom. Je ťažké pochopiť, ako niektoré podkladové aktíva odôvodňujú rast cien za posledných pár týždňov. Niektorí sa obávajú, že ich silné firmy hromadiace údaje jednotlivých investorov využijú. Už sága Robinhood viedla politikov napravo i naľavo k obavám zo strát pre retailových investorov, nesprávne ocenených aktív a z hrozby pre finančnú stabilitu, pokiaľ by mala byť zahltená trhová infraštruktúra. Jediným veľkým akciovým trhom, ktorému dominujú technologicky prepracovaní retailoví investori, je Čína. Jej vláda využíva cenzúru a rôzne kontroly cien a správania sa, aby sa pokúsila udržať ju pod kontrolou. Aj keď to v Amerike našťastie nie je možné, je potrebné aktualizovať súbor nástrojov regulačných orgánov.

Zdroj: 

THE ECONOMIST, 2021. The real revolution on Wall Street. [cit. 2021-02-05]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/leaders/2021/02/06/the-real-revolution-on-wall-street

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments