Čo vieme o najväčšej adrese Dogecoinu?

0
132

Dogecoin sa v posledných týždňoch pravidelne objavuje na titulných stránkach novín a ešte viac sa špekuluje o úlohe v celom ekossystéme coinu CEO spoločnosti Tesla patriacej Elonovi Muskovi. 

Pred pár dňami poslal Musk niekoľko tweetov o Dogecoine, ktoré nazval „kryptomenou ľudí“ čím pomohol rast ceny zvýšiť o 40% za hodinu. Nie je to prvýkrát, čo tweetuje o kryptomenách a následne tak ovplyvní ich exponenciálny rast. Tí, ktorí sledovali krypto-priestor o niečo dlhšie, by si pamätali, že to nie je prvýkrát, čo hovorí o Dogecoinoch. V apríli 2019 v reakcii na komentár súvisiaci s vtipom, v ktorom bol Musk zvolený za najlepšieho generálneho riaditeľa Dogecoinu, miliardár uviedol: „Môže to byť moja obľúbená kryptomena. Je to celkom v pohode.“

Zhodou okolností sa dva mesiace pred tým objavila v sieti Dogecoinu nová adresa a Dogecoin odvtedy pravidelne prijíma nové transakcie.

,,Osobne si nemyslím, že je to náhoda, ale áno, dôkazy v žiadnom prípade nie sú presvedčivé. Vlastniť 20% spoločnosti DOGE, ktorá sa už roky pohybuje v top 25 – 50 minciach a nemá za sebou organizáciu, VC ani DAO, je veľmi pozoruhodné,“ napísal minulý mesiac jeden špekulant na populárnom bitcoinovom fóre, Bitcointalk. 

Zatiaľ čo vo februári 2019 došlo k prvej transakcii, ktorá získala skromných 100 DOGE, ďalšie transakcie obsahovali stovky miliónov coinov. Odvtedy adresa získala takmer 34,9 miliárd DOGE, čo je v dnešných cenách viac ako 1,2 miliardy $.

S dodávkou 128,2 miliárd DOGE predstavuje 27% všetkých dostupných coinov. Určite je to niečo, čo vás prinúti zamyslieť sa nad tým, aký centralizovaný by Dogecoin mohol byť. To je presne to, na čo dnes upozorňoval Changpeng Zhao, výkonný riaditeľ kryptoburzy Binance. „Jedna adresa obsahuje 27% všetkých #DOGE, 20 najlepších adries obsahuje viac ako 50% zo všetkých #DOGE. Trochu „centralizovaný“ v tomto zmysle,“ tweetoval Zhao.

Ostatné veľké adresy, na ktoré sa Zhao odvoláva, majú podstatne menej coinov ako tá vrchná. Povedal, že si nebol vedomý, či ide o adresy výmeny alebo ťažby, ani o to, kto ich vlastní. Záhada najväčšej adresy bola istý čas predmetom diskusie. Minulý rok o tom diskutovali niektorí redaktori, keď to malo hodnotu 20 miliónov $, pričom sa nenašla žiadna jednoznačná odpoveď.

Zdroj: 

DECRYPT, 2021. What We Know About the Dogecoin Address That Holds 27% of Its Supply. [cit. 2021-02-06]. [online]. Dostupné na: https://decrypt.co/56616/what-we-know-about-the-dogecoin-address-that-holds-27-of-its-supply

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here