Šéf Tureckej centrálnej banky vylučuje zákaz kryptomien

0
129

Turecká vláda vylúčila všeobecný zákaz kryptomien. Namiesto toho však pracuje na predpisoch upravujúcich sektor digitálnych aktív.

Guvernér centrálnej banky, Şahap Kavcıoğlu, v rozhovore pre turecké médiá objasnil, že nedávny zákaz kryptomien nie je súčasťou plánu postaviť digitálne aktíva mimo zákona.

Podľa Kavcıoğlu ďalšie podrobnosti o novom regulačnom výhľade budú zrejmé o dva týždne. Od 30. apríla 2021 štát zakázal používanie kryptomien pri platbách, pričom uviedol, že táto možnosť predstavuje významné riziko z dôvodu volatility trhu.

Legislatíva centrálnej banky poznamenáva, že kryptomeny neslúžia na priame alebo nepriame použitie ako platobný nástroj.

„Poskytovatelia platobných služieb nebudú schopní rozvíjať obchodné modely takým spôsobom, aby sa krypto-aktíva používali priamo alebo nepriamo pri poskytovaní platobných služieb a vydávaní elektronických peňazí a nebudú poskytovať žiadne služby,“ uviedla banka.

Banka tiež poznamenala, že zákaz krypto-platieb bol spôsobený nedostatkom regulácie a mechanizmov dohľadu v tomto sektore. Zákaz nastal po tom, čo Rolls-Royce a turecký distribútor Lotusu, spoločnosť Royal Motor, oznámili, že budú prijímať platby v krypto.

Náročné prostredie pre kryptomeny

Napriek vládnemu uisteniu o nadchádzajúcich nariadeniach, krypto-investori a subjekty naďalej fungujú v náročnom prostredí.

Len v tomto roku ukončila krypto-burza Vebitcoin operácie s uvedením zhoršujúcich sa finančných podmienok, ktoré znemožnili podnikanie. Ďalšie správy naznačujú, že generálny riaditeľ burzy, Ilker Bas, a ďalší traja zamestnanci sú zadržaní.

Finančné regulačné orgány už zablokovali účty spoločnosti Vebitcoin a začali vyšetrovanie. Ďalšia burza Thodex takisto zastavila operácie v krajine, v ktorej zmizol šéf, pričom údajne vzal so sebou prostriedky investorov vo výške 2 miliárd USD.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Turkish Central Bank chief rules out crypto ban, more details in two weeks. [online]. [cit. 2021-04-24]. Dostupné na: https://finbold.com/turkish-central-bank-chief-rules-out-crypto-ban-more-details-in-two-weeks/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here