Šéf SEC pri výkone funkcie odstupuje len pár dní po vymenovaní

0
114

Nový šéf presadzovania práva Spojených štátov pre cenné papiere a burzy, Alex Oh, rezignoval zo svojej pozície v Komisii pre cenné papiere a burzu len pár dní po prevzatí tejto úlohy.

Podľa oficiálneho oznámenia SEC odstúpil Oh z osobných dôvodov. 

V rezignačnom liste spoločnosti Oh, ktorý adresoval predsedovi Garymu Genslerovi, však agentúra Bloomberg uviedla, že bývalý šéf presadzovania práva odstúpil, aby sa nerozptyľoval, pretože vedie kontroverzie z prípadu, v ktorom pracoval v minulosti.

Oh bol predtým partnerom počas súkromnoprávnej praxe spoločností Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison. Tam zastupoval okrem iného ropný gigant Exxon Mobil Corp. Predmetný prípad sa údajne týka obhajoby spoločnosti Exxon proti obvineniam, že spoločnosť podporila mučenie a vraždu indonézskych dedinčanov.

Ohove správanie počas súdneho sporu spochybnil sudca okresného súdu USA, Royce Lamberth, dňa 26. apríla. Oh bol požiadaný, aby poskytol dôkazy o nepodloženom tvrdení, ktoré uviedol vo výpovedi.

„Tento týždeň došlo k vývoju v jednom z prípadov, na ktorých som pracoval ešte počas súkromnoprávnej praxe. Dospel som k záveru, že tento vývoj nemôžem riešiť bez toho, aby sa to stalo nežiaducim rozptýlením,“ uviedol Oh vo svojom rezignačnom liste predsedovi SEC.

Vymenovanie Garyho Genslera za predsedu SEC v polovici apríla sa považovalo za možný prínos pre priestor kryptomien, vzhľadom na jeho históriu ako pedagóga blockchainu a jeho prijatie Bitcoinu (BTC) a ďalších kryptomien ako nových finančných nástrojov.

Avšak Ohova rezignácia znamená, že Gensler ostáva bez svojej prvej voľby výkonného šéfa. Ako veľmi to naruší jeho plány počas pôsobenia vo funkcii predsedu SEC sa uvidí.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. SEC enforcement chief steps down just days after appointment. [online]. [cit. 2021-04-30]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/sec-enforcement-chief-steps-down-just-days-after-appointment

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here