Šéf Robinhood tvrdí, že epizóda GameStop je „neprijateľná“

0
152

Šéf obchodnej platformy Robinhood sa ospravedlnil zákazníkom na rokovaní amerického Kongresu, ktoré vyvolalo obchodné šialenstvo GameStop.

Vlad Tenev uviedol: „Situácia, ktorej firma čelila v januári, keď ju finančné tlaky viedli k obmedzeniu určitých nákupov akcií, bola pre nás neprijateľná. Robíme všetko pre to, aby sa to už nezopakovalo,“ uviedol.

Zákonodarcovia uviedli, že tento krok, ktorý vyvolal pobúrenie, vyvolal otázky o spravodlivosti na finančných trhoch.

„Mnoho Američanov má pocit, že je systém proti nim a Wall Street vždy zvíťazí,“ uviedla kongresmanka Maxine Watersová, ktorá je na čele rokovania výboru pre finančné služby.

Tenev uviedol, že firma populárna medzi každodennými investormi bola nútená dočasne obmedziť obchody v GameStop a niektorých ďalších firmách. Toto bolo z dôvodu nových finančných požiadaviek, ktorým čelila a kvôli prudkému nárastu obchodovania.

Povedal, že firma rýchlo zarobila na získanie nových finančných prostriedkov, čo by jej pomohlo vyhnúť sa podobným krokom v budúcnosti. 

Poprel tiež, že Robinhood konal na príkaz kohokoľvek iného. „Je mi ľúto, čo sa stalo. Ospravedlňujem sa,“ povedal. „Nebudem tvrdiť, že Robinhood urobil všetko perfektne a že sme v minulosti neurobili chyby, ale zaväzujem sa, že sa z toho poučíme.“  

Ďalší kľúčoví hráči vyzvaní na svedectvo na pojednávaní tiež popreli pochybenie v afére, ktorá spôsobila, že cena akcií GameStop vzrástla z menej ako 20 dolárov na začiatku januára na viac ako 350 $ v priebehu niekoľkých týždňov.

Spojenia Robinhood s firmou Citadel Securities z Wall Street prešli osobitnou kontrolou.

Citadel, spoločnosť zaoberajúca sa hedžovými fondmi, a jej partneri investovali minulý mesiac do Melvin Capital, jedného z hedžových fondov postihnutých stratami po tom, ako sa stavili, že akcie GameStopu klesnú.

Kenneth Griffin, zakladateľ spoločnosti Citadel Securities, uviedol, že nikto z jeho spoločnosti s Robinhoodom nerokoval o obmedzení obchodov v rámci GameStop alebo iných akcií.

Zdroj:

BBC, 2021. Robinhood boss says GameStop episode ‚unacceptable‘. [cit. 2021-02-21]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56116545

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here