21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Ekonomika Čo platí pre pracovné miesta a podniky v Európe v roku 2021?

Čo platí pre pracovné miesta a podniky v Európe v roku 2021?

V článku sa pozrieme na hospodárske a sociálne dopady pandémie na Európsku úniu. Pozrieme sa na ozdravný balíček EÚ „Next Generation EU” a zvážime jeho význam pre občanov EÚ.

Skutočná tvár ekonomického boja

Toto leto zaznamenalo 95% pokles počtu turistov navštevujúcich Paríž. Hotely, turistické atrakcie a vo všeobecnosti sektor služieb vo Francúzsku sotva prežil. 

Vo vianočnom období je fínske hlavné mesto Helsinki tiež známe ako „vianočné mesto” a je vrcholom celej sezóny. Tento rok nie. Je zatvorené. Fínsko zasiahla druhá vlna pandémie a krajina sa musela vzdať značnej časti svojich zimných turistov. Podobne sú na tom aj ostatné krajiny Európskej únie. 

2020 Čo sa stalo s európskou ekonomikou?

Rok 2020 bol rokom kontrastov. V prvej polovici došlo k najhlbšej recesii v histórii EÚ. Medzi júlom a septembrom zaznamenala situácia rekordný rast 12,1%. Toto zotavenie sa však prudko skončilo druhou vlnou pandémie, ktorá zasiahla všetky krajiny EÚ. 

Nie všetky ekonomiky EÚ boli postihnuté rovnako. Ale aj tie krajiny, ktoré boli zasiahnuté menej, zostávajú stále zraniteľné. Napríklad fínska ekonomika v druhom štvrťroku poklesla o – 4,4%, zatiaľ čo španielska poklesla o -17,8%. Na fínske spoločnosti má však vplyv stagnujúci dopyt zo strany medzinárodných partnerov a ďalších členov EÚ.

2021 – Čo môžeme očakávať?

Druhá vlna pandémie zničila podniky v celej Európe a viedla Európsku komisiu k zníženiu prognózy ekonomického rastu pre eurozónu na rok 2021 z 6,1% na 4,2%. Očakáva sa, že to zaberie minimálne dva roky kým sa európske hospodárstvo priblíži k svojej predpandemickej úrovni.

Obnovovací fond „Nová generácia EÚ”

EÚ sa dohodla na významnom balíku vo výške 750 miliárd €, ktorý je známy ako „EÚ novej generácie”. Bude obsahovať 360 miliárd eur v pôžičkách a 312,5 miliárd € v grantoch. Peniaze sa budú požičiavať na finančných trhoch pomocou silného úverového ratingu EÚ.

Podľa Christiana Odendahla, hlavného ekonóma The Center for European Reform, tento fond skutočne potrebujeme. Ekonomiky južnej Európy veľmi závisia od cestovného ruchu a je presvedčený, že európsky fond na obnovu môže prekonať rozdiely medzi financiami severu a juhu:

„Sumy, ktoré smerujú zo severu Európy na juh, sú pomerne veľké,” hovorí Odendahl a dodáva: „Napríklad krajina, ako je Grécko, bude v priebehu nasledujúcich pár rokov viazaná zhruba dvoma percentami HDP. To je veľmi rozsiahly prenos.”

Povedal, že je pred nami ťažkých pár mesiacov, pretože v súčasnosti sa nachádzame medzi perspektívou vakcíny a jej distribúciou. Očakáva, že dôjde k „post-koronovému boomu, ale dovtedy budeme stále zápasiť s vírusom a obmedzeniami, ktoré boli zavedené”.

Aj keď existuje dôvod na optimizmus, je zrejmé, že oživenie hospodárstva v Európe bude trvať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Napriek tomu, že niektoré krajiny sú ovplyvnené menej ako iné, sa nachádzame v nej všetci.

Zdroj:

BBC, 2021. What does 2021 hold for jobs and businesses in Europe? [cit. 2021-02-21]. [online]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2020/12/16/what-does-2021-hold-for-jobs-and-businesses-in-europe

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments