13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Maersk: Spotrebitelia môžu zaplatiť účet za prepravu

Maersk: Spotrebitelia môžu zaplatiť účet za prepravu

Šéf najväčšej lodnej spoločnosti na svete povedal, že ľudia by boli ochotní zaplatiť za svoj tovar trochu viac, ak to pomôže pri riešení klimatických zmien.

Od obuvi po lekárske vybavenie môže byť preprava veľkou časťou uhlíkových emisií každého produktu. Priemysel ako celok predstavuje asi 2% globálneho súčtu.

To znamená, že ak by to bola krajina, bola by šiestym najväčším znečisťovateľom nad Nemeckom.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Maersk, Søren Skou, hovorí, že pre jeho spoločnosť dosahujú dodatočné náklady na ekologickejšiu energiu miliardy dolárov, ale „pre individuálneho spotrebiteľa to nebude takmer nič”.

„To by sa v kontajneri s teniskami z Vietnamu premietlo do niečoho takého ako šesť centov za pár tenisiek. Takže si nemyslím, že to skutočne ovplyvní možnosti spotreby pre spotrebiteľov tam vonku,” uvádza.

Ďalej hovorí: „Som si absolútne istý, že je to z hľadiska spotrebiteľa uskutočniteľné.”

Skou takisto tvrdí, že jeho spoločnosť má „ambíciu dekarbonizovať globálnu logistiku.”

V súčasnosti podľa neho firma míňa ročne na pohonné hmoty 4 miliardy $, ale aby bola bez uhlíka, „musí minúť možno dvojnásobok” tejto sumy. Pokrytie týchto dodatočných nákladov by znamenalo, že ceny, ktoré si účtuje spoločnosť Maersk svojim vlastným zákazníkom, by sa museli zvýšiť o 20%.

Minulý rok sa prepravné sadzby prudko zvýšili kvôli problémom spojeným s pandémiou koronavírusu. To viedlo k tomu, že zisk spoločnosti Maersk stúpol o 44% na viac ako 8,2 miliárd $, z ktorých veľká väčšina pochádzala z námornej prepravy tovaru.

Tieto zisky sa už investujú do znižovania emisií.

Zdroj:

BBC, 2021. Maersk: Consumers can foot shipping’s climate change bill. [cit. 2021-02-21]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56126559

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments