13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Šéf medzinárodného trhu práce: Vplyv pandémie Covid na prácu je kataklizmatický a...

Šéf medzinárodného trhu práce: Vplyv pandémie Covid na prácu je kataklizmatický a závažnejší problém ako kríza v roku 2008

Šéf Medzinárodnej organizácie práce (ILO) označil v pondelok na 109. plenárnom zasadnutí dopad pandémie COVID-19 na svet práce za „kataklizmatický” a oveľa horší ako dopad finančnej krízy z roku 2008.

Na začiatku dvojtýždňovej ministerskej konferencie ILO generálny riaditeľ, Guy Ryder, tiež varoval pred nerovnomerným ekonomickým oživením po pandémii. To je čiastočne živené nerovnosťou v distribúcii vakcín.

„Dopad bol zničujúci, kataklizmatický,” uviedol. „Ak to vezmeme ako celok, vidíme svet pracovnej krízy, ktorý je štyrikrát tak závažnejším problémom ako ten, ktorý vyvolala finančná kríza v rokoch 2008 – 2009,” dodal.

Podčiarkol dôsledky mnohonásobných a rastúcich nerovností v ich spoločnostiach, ktoré pandémia odhalila a predošlé zlyhanie ich riešenia v priebehu času.

Ryder ocenil úsilie a odhodlanie vlád urobiť všetko pre prekonanie zdravotnej krízy a zmiernenie jej sociálnych a ekonomických dôsledkov. Delegátom povedal: „Je mimoriadne dôležité, aby sa táto konferencia konala… keďže ľudia na celom svete dúfajú a usilujú sa o oživenie, ktoré vedie k odolnej, udržateľnej, spravodlivejšej a lepšej budúcnosti.”

Generálny riaditeľ pripomenul delegátom, že storočná deklarácia o budúcnosti práce, ktorú prijalo ILC v roku 2019, poskytuje schválený a vysoko cenený plán „zotavenia sa z krízy COVID-19 zameraného na človeka”.

„Pandémia poukázala na to, ako neoddeliteľne spolu súvisí zdravotná, sociálna, hospodárska, finančná, obchodná a politika duševného vlastníctva.”

Počas tohto zasadania ILC budú delegáti diskutovať o výslednom dokumente. Ten poskytne usmernenie k politikám pre zotavenie sa z krízy zamerané na človeka. Budú tiež diskutovať o sociálnej ochrane, kriticky dôležitej téme v čase, keď kríza tak kruto odhalila nedostatky súčasných systémov.

ILC bude ďalej vykonávať pravidelný dohľad nad uplatňovaním medzinárodných pracovných noriem.

Viac ako 4 300 delegátov zo 175 členských štátov ILO sa zaregistrovalo, aby sa zúčastnili Medzinárodnej konferencie. Tá sa prakticky poprvýkrát koná v dôsledku krízy COVID-19.

Agentúra OSN minulý týždeň uviedla, že v tomto roku sa očakáva, že na celom svete zostane nezamestnaných najmenej 220 miliónov ľudí. Okrem toho sa predpokladá, že straty pracovných miest spojené s pandémiou sa nevyrovnajú skôr ako v roku 2023.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. COVID pandemic’s impact on work is ‘cataclysmic,’ says International Labour Market head. [online]. [cit. 2021-06-08]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/07/covid-pandemic-s-impact-on-work-is-cataclysmic-says-international-labour-market-head

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments