25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Kryptomeny Bývalí americkí regulátori: Kryptomeny nepotrebujú žiadne nové pravidlá

Bývalí americkí regulátori: Kryptomeny nepotrebujú žiadne nové pravidlá

Jay Clayton a Brent McIntosh tvrdili, že kryptomeny nepotrebujú nové pravidlá. Potrebujú len regulačnú jasnosť, aby mohli ďalej rásť.

Jedna vec je ísť na konferenciu ako Bitcoin Miami 2021, aby ste sa dozvedeli, že kryptomeny nepotrebujú viac zákonných pravidiel. Druhá je prečítať si toto stanovisko z pier dvoch uznávaných amerických právnych expertov a bývalých regulátorov vo Wall Street Journal.

V stanovisku zverejnenom 6. júna 2021 bývalý predseda SEC, Jay Clayton a bývalý námestník ministra financií pre medzinárodné záležitosti Brent McIntosh tvrdili, že postoj súčasnej americkej administratívy, podľa ktorého je americký právny systém považovaný za nespôsobilý regulovať kryptomeny, je nesprávny.

Neobjavujte znovu koleso. Kryptomeny nepotrebujú nové pravidlá

Clayton a McIntosh sa snažili vyvrátiť argumenty súčasnej ministerky financií USA (a prominentnej skeptičky v oblasti Bitcoinu) Janet Yellen. Podľa nej nie je americký rámec spôsobilý na regulovanie kryptomien. Bývalí regulátori tiež veria, že myslenie Garyho Genslera, súčasného predsedu Komisie pre cenné papiere, je mylné. Gensler uviedol, že krypto-trhy nevedia zaistiť ochranu pred podvodmi alebo manipuláciou.

Všetko je to len otázka správneho výkladu právnych predpisov a jedno alebo dve využitia právnej analógie. Clayton a McIntosh tvrdia, že právny rámec USA už obsahuje všetky potrebné zložky na pokrytie činností súvisiacich s kryptomenami. Nie je nutné znovu vynájsť koleso alebo nadmerne regulovať tento priemysel, čím by podľa nich ohrozili technologický pokrok: 

„Existujúce regulačné rámce poskytujú nástroje na riešenie mnohých rizík nových technológií bez toho, aby sa potlačili ich sľuby. Ak sa pri uplatňovaní týchto rámcov odhalia zastarané praktiky, napr. mandát na používanie papierových záznamov alebo iných nemoderných technológií vrátane vládnych funkcií, ako je zaznamenávanie hypoték a bezpečnostných záujmov, regulačné orgány by ich mali odstrániť. Ak koordinovaná analýza národných a medzinárodných orgánov odhalí regulačnú medzeru, mala by sa vyplniť. Nemali by sme ale domnievať, že je potrebné prerobiť celý regulačný režim.”

Ako príklad uviedli prípad ICO a rozmach týchto návrhov v roku 2017. Tvrdia, že namiesto vytvorenia súboru zákonov na reguláciu tejto činnosti alebo pokusu o implementáciu nových pravidiel stačilo uplatniť už existujúce pravidlá na ponuky cenných papierov, ktoré už majú preukázateľnú silu v právnom systéme USA.

Čo je úlohou regulačných úradov?

Najvhodnejší prístup je podľa nich založený na 3 základných pilieroch:

Regulačné orgány by sa mali v prvom rade zamerať na vytýčenie hraníc svojich kompetencií, aby sa predišlo konfliktom názorov alebo medzerám v zákone. Tým by sa dosiahla efektívnosť a právna jasnosť, z ktorej by malo úžitok celé odvetvie aj krypto-komunita.

Ako druhé by mali mať presné požiadavky na fungovanie obchodu s tokenmi alebo kryptomenami. Tým by minimalizovali riziká a stimulovali nové podniky.

Po tretie, Bidenova administratíva by mala rozhodnúť, aký prístup zvoliť v súvislosti s CBDC a stablecoinami. Ak sa tieto alternatívy ukážu ako efektívnejšie pri prevode hodnoty a uskutočňovaní platieb, mala by sa pozornosť upriamiť či už na zavedenie digitálneho dolára, alebo posilnenie digitálnych platobných prostriedkov, ako sú stablecoiny.

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. Cryptocurrencies Don’t Need New Rules, Former US Regulators Say. [online]. [cit. 2021-06-08]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/cryptocurrencies-dont-need-new-rules/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments