-2.8 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Ekonomika SEB predpokladá, že projekt udržateľných financií sa v roku 2021 vyšplhá na...

SEB predpokladá, že projekt udržateľných financií sa v roku 2021 vyšplhá na 1 trilión $

Švédska finančná skupina SEB predpokladala, že rok 2021 zaznamená kľúčové míľniky pre udržateľný finančný sektor. V nedávnej správe SEB poznamenáva, že trh udržateľného financovania má stavať na ziskoch dosiahnutých v októbri a novembri tohto roku.

Správa s názvom „Zelený dlhopis: Cesty do Paríža” naznačuje, že hodnota udržateľných financií už v roku 2020 dosiahla takmer 649 miliárd $. Predpokladá sa, že do budúceho roku emisia prvýkrát prekročí 1 bilión $. Najväčší rast bude hlavne z nových udržateľných typov pôžičiek.

SEB dodala, že na trhu so zelenými dlhopismi existuje rast, ktorý už od začiatku prekročil hranicu 1 bilión $. Od novembra 2020 bol podnikový sektor najväčším sektorom zelených dlhopisov s emisiou 15,2 miliárd $.

Údaje prekročili celkovú sumu vydanú v roku 2019. Je pozoruhodné, že štyri z piatich najväčších emitentov spoločností v októbri a novembri pochádzali z európskych krajín.

Finančný sektor v októbri a novembri pridal 15 miliárd $ zelených dlhopisov, pričom celkový objem YTD dosiahol 30. novembra 77,9 miliárd $. Bolo to o niečo viac ako v roku 2019.

Udržateľné financovanie zostáva odolné aj v roku 2020

Súčasná hodnota je významná vzhľadom na to, že rok 2020 je pre finančné trhy náročný. Vedúci výskumu podnebia a udržateľného financovania SEB, Thomas Thygesen tvrdí: „Tento rok bol z hľadiska ekologických investícií náročný, ale keď sa jedného dňa pozrieme späť, myslím si, že to bude aj rok, keď sa začal prechod na bezfosílny výrobný systém.”

SEB spolu so Svetovou bankou vyvinuli koncept zelených dlhopisov v rokoch 2007/2008.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. SEB projects sustainable finance issuance to hit $1 trillion in 2021. [cit. 2021-03-01]. [online]. Dostupné na: https://finbold.com/seb-projects-sustainable-finance-issuance-to-hit-1-trillion-in-2021/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments