18.1 C
Bratislava
streda, 20 októbra, 2021
Home Komodity Globálne investície do zelenej energie nie sú dostatočné, hovorí IEA

Globálne investície do zelenej energie nie sú dostatočné, hovorí IEA

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) sa prednedávnom vyjadrila ohľadom čistej energie. Varovala pred tým, že pokroky smerom k čistej energii sú stále veľmi pomalé na to, aby globálne emisie trvalo klesali smerom k nule.

Agentúra zdvíha prst nad čistou energiou

Varovanie Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) prichádza v súvislosti s čistou energiou. Jej pokroky idú totiž príliš pomalým tempom. To ale nestačí na trvalý pokles emisii smerom k nule. Pokiaľ chce svet účinné bojovať proti klimatickej kríze a udržať si stabilné energetické trhy pod kontrolou, podmienkou je strojnásobenie investícií do obnoviteľných zdrojov energie, a to do konca tohto desaťročia.

IEA vydala správu s názvom World Energy Outlook 2021. V nej uvádza nasledovné: „Svet neinvestuje dostatočne na to, aby sa splnili budúce energetické potreby.“ Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku sa výdavky na prechod k zelenej energii na jednej strane zvyšujú, na strane druhej ale zostávajú „výrazne pod úrovňou potrebnou na uspokojenie rastúceho dopytu po energetických službách udržateľným spôsobom.“ Agentúra uvádza: Najdôležitejšie sú jasné signály a vedenie od tvorcov politík.

IEA uviedla, že  na obnoviteľné zdroje, ako je solárna, veterná alebo vodná energia, by mala pripadať výrazne vyššia časť v rámci oživovania investícií do energetiky po pandémii. Rýchlejší prechod k zelenšej energii by mal lepšie ochrániť spotrebiteľov v budúcnosti. To vzhľadom na to, že prudké zvýšenie cien komodít sa v takom prípade v budúcnosti menej prejaví na účtoch domácností. 

Dôležité čísla

V roku 2020 to bolo takmer 80 % globálnej spotreby, ktoré pripadalo na fosílne palivá, ako sú uhlie, zemný plyn a ropa. Na obnoviteľné zdroje energie to predstavovalo v tom istom roku len 12 %. Faktom ostáva, že  na to, aby sa dodržali ciele Parížskej dohody z roku 2015 udržať globálne oteplenie na úrovni 1,5 stupňa Celzia, by podľa IEA musel klesnúť podiel fosílnych palív na globálnom energetickom mixe pod štvrtinu. Muselo by sa tak stať do polovice storočia.

Záver

IEA každopádne očakáva, že dopyt po rope dosiahne vrchol. Malo by sa tak stať v polovici budúceho desaťročia. Následne by mal začať mierne klesať.

Zdroj:  

ZOZNAM.SK, 2021. IEA varovala, že globálne investície do zelenej energie sú stále nedostatočné. [online]. [cit. 2021-10-13]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/216766/IEA-varovala-ze-globalne-investicie-do-zelenej-energie-su-stale-nedostatocne

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments