21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Ekonomika Samia Suluhu Hassan - nová prezidentka Tanzánie

Samia Suluhu Hassan – nová prezidentka Tanzánie

Samia Suluhu Hassan zaujala z postu viceprezidentky miesto prezidentky po tom, čo v stredu večer mala za úlohu oznámiť obyvateľom Tanzánie, že zomrel prezident John Magufuli.

Za Magufuliho kandidátku bola do funkcie zvolená v roku 2015. Podľa ústavy by mala zvyšok päťročného obdobia pôsobiť v najvyšších pozíciách.

Stáva sa jedinou súčasnou národnou vodkyňou Afriky a pripojí sa k užšiemu zoznamu žien na kontinente, ktoré riadia svoje krajiny.

Šesťdesiatjedenročná žena je známa ako Mama Samia, čo v tanzánskej kultúre odráža rešpekt.

Prvýkrát bola zvolená do verejnej funkcie v roku 2000. Do celoštátneho povedomia sa dostala v roku 2014 ako podpredsedníčka ústavodarného zhromaždenia vytvoreného za účelom vypracovania novej ústavy. 

Tam si jej pokojné správanie a spôsob zaobchádzania s ostatnými členmi vyslúžilo obdiv pri zvládaní náročných situácií.

Čo sa týka osobnosti, vytvára kontrast s Magufulim.

Tam, kde pôsobil impulzívne a nebál sa vystúpiť a dať najavo svoje pocity, je pokojnešia.

Tiež sa o nej hovorí, že je dobrou poslucháčkou, ktorá verí v dodržiavanie správnych postupov.

Poslanec Makamba, ktorý s ňou pracoval v kancelárii viceprezidenta, ju označil za „najviac podceňovanú političku v Tanzánii”.

„Pozoroval som jej pracovnú morálku, rozhodovanie a temperament. Je veľmi schopná vodkyňa,” uviedol.

Kam ju to však z hľadiska politiky posunie, zatiaľ nie je jasné. 

Čaká ju dôležitá úloha, a to oznámiť svoj postoj, či bude pokračovať v skeptickom prístupe svojho predchodcu voči liečbe vírusu Covid-19 alebo zaujme svoju vlastnú cestu.

Niet pochýb o tom, že bola lojálna k prezidentovi, ale nebála sa kráčať a rozhodovať sama.

Ako ministerka práce, rodového rozvoja a detí v roku 2005 rodového rozvoja a detí zrušila na Zanzibare zákaz návratu mladých matiek po pôrode do škôl.

O súkromnom živote prezidentky sa toho veľa nevie.

Narodila sa v januári 1960 na Zanzibare, ktorý tvoria poloautonómne ostrovy pri pobreží pevninskej Tanzánie. 

Neskôr pokračovala v štúdiu verejnej správy, najskôr v Tanzánii a potom postgraduálne na britskej univerzite v Manchestri.

V roku 1978 sa vydala za Hafidha Ameira, o ktorom sa vie, že je akademickým pracovníkom v poľnohospodárstve s dobrou povesťou. Majú spolu štyri deti. 

Zdroj:

BBC, 2021. Samia Suluhu Hassan – Tanzania’s new president. [online]. [cit. 2021-03-22]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-africa-56444575

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments