17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Ruský štátny príslušník je uznaný vinným zo sprisahania s cieľom nainštalovať malware...

Ruský štátny príslušník je uznaný vinným zo sprisahania s cieľom nainštalovať malware do počítačov v automobilke Tesla

Ruský štátny príslušník, Egor Igorevič Kriuchkov, bol na federálnom súde USA uznaný vinným za svoju úlohu v sprisahaní s cieľom presvedčiť zamestnanca spoločnosti Tesla, aby sabotoval počítačovú sieť spoločnosti.

Dokumenty súdu ukazujú, že 27-ročný mladík chcel presvedčiť rusky hovoriaceho zamestnanca mimo USA, ktorý je zamestnancom spoločnosti Tesla Gigafactory Nevada, aby nainštaloval škodlivý softvér do počítačov spoločnosti.

Po nainštalovaní škodlivého softvéru by hacker a jeho spolupracovníci tento malware použili na šifrovanie údajov zo siete a následné vymáhanie peňazí od výrobcov elektrických vozidiel s hrozbami, že zverejnenia zhromaždené citlivé informácie.

Kriuchkov odcestoval z Ruska do Nevady, aby nalákal zamestnanca na účasť v schéme s ponukou odmeny v BTC.

Nemenovanému pracovníkovi bolo sľúbených 500 000 $. Tie sa neskôr zvýšili na 1 milión $ výmenou za vykonávanie špinavej práce. 

Zamestnanec sa však rozhodol nahlásiť plán spoločnosti Tesla, ktorá následne kontaktovala FBI.

„Rýchla reakcia spoločnosti a FBI zabránila rozsiahlej exfiltrácii údajov spoločnosti a zastavila systém vydierania hneď pri jej vzniku,” uviedol vo vyhlásení úradujúci pomocník generálneho prokurátora, Nicholas L. McQuaid, z oddielu trestnej divízie Ministerstva spravodlivosti. 

Kriuchkov sa priznal a jeho súd je stanovený na 10. mája.

Krádež obchodného tajomstva

Pokus o krádež údajov spoločnosti Tesla prichádza uprostred rastúcich prípadov krádeží obchodného tajomstva.

Vo februári bol hongkonský podnikateľ obžalovaný zo sprisahania s cieľom odcudziť údaje týkajúce sa technológie MOSFET od Carbo Caricide spoločnosti General Electric v hodnote miliónov dolárov.

Podľa obžaloby obvinený plánoval ukradnúť citlivú technológiu GE a vyrobiť ju v Číne.

Úradujúci americký právnik Christopher Chiou za okres Nevada hovorí, že Kriuchkov prípad zdôrazňuje ich záväzok chrániť obchodné tajomstvá a dôverné údaje podnikov v USA. 

Ďalej ubezpečuje verejnosť, že budú pokračovať v práci na zabránení počítačovým zločincom v poškodzovaní amerických spoločností a spotrebiteľov.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Russian national pleads guilty of conspiring to inject malware on Tesla computers. [online]. [cit. 2021-03-21]. Dostupné na: https://finbold.com/russian-national-pleads-guilty-of-conspiring-to-inject-malware-on-tesla-computers/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments