21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Ručne písaný list Alberta Einsteina s rovnicou E = mc2 sa v...

Ručne písaný list Alberta Einsteina s rovnicou E = mc2 sa v aukcii predáva za 1,2 milióna USD

Ručne písaný list teoretického fyzika Alberta Einsteina, ktorý obsahoval jeho slávnu rovnicu E = mc2, sa v aukcii predal za viac ako 1,2 milióna USD.

Aukčná spoločnosť RR Auction so sídlom v Bostone v piatok uzavrela aukciu s víťaznou ponukou vo výške 1 243 707 USD, čo je podstatne vyššie číslo, ako sa očakávalo. 

Agentúra Associated Press uvádza, že Bobby Livingston, výkonný viceprezident aukčnej siene, uviedol, že sa očakával predaj niekde okolo hranice 400 000 USD. 

Archivári zo skupiny Einstein Papers Project a Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme naznačujú, že v jeho rukopise sú len tri ďalšie známe príklady Einsteinovej revolučnej rovnice.

„Je to dôležitý list z holografického aj fyzikálneho hľadiska,” uviedol Livingston. 

Samotný list, ktorý je v nemčine, je datovaný 26. októbra 1946. Bol adresovaný poľskému americkému fyzikovi Ludwikovi Silbersteinovi, ktorý bol známy ako kritik niektorých Einsteinových diel. 

„Na Vašu otázku je možné odpovedať z formulára E = mc2 bez akejkoľvek erudície,” uvádza sa v preklade Einsteinovho listu. 

Kvôli miere vzácnosti sa jeden z potomkov Silbersteina rozhodol tento list vydražiť.

Totožnosť kupujúceho nebola zverejnená. Livingston ale uviedol, že v čase, keď dražba dosiahla 700 000 USD sa uskutočňovala iba medzi dvoma kupujúcimi.

Livingston pôvodne hovoril o agresívnych dražbách medzi piatimi stranami. 

Einsteinova rovnica sa často nazývala aj ako najslávnejšia rovnica na svete. Jej vzácnosť a významnosť jej určite patrí.

Prihadzovanie sa začalo 13. mája a skončilo sa vo štvrtok.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Albert Einstein’s Handwritten Letter Featuring E = mc2 Equation Sells For $1.2 Million at Auction. [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/albert-einstein-handwritten-letter-sells-auction

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments