13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Komodity Káva-rýchla sláva: Komodita sa vyšplhala už na 10-ročné maximum, podľa analytikov pôjde...

Káva-rýchla sláva: Komodita sa vyšplhala už na 10-ročné maximum, podľa analytikov pôjde hore ešte viac

Trh s kávou v poslednom období ovplyvnilo nepriaznivé počasie spolu s globálnymi obmedzeniami ponuky. Prameňom neistoty sú okrem toho aj krajiny ako je Etiópia. Táto východoafrická krajina mieri k občianskej vojne. Vo Vietname zas rastie počet prípadov Covid-19.

Čierne zlato zdraželo

Kontrakty na kávu s decembrovou dodávkou uzatvorili pondelňajšie obchodovanie na úrovni 2,34 USD za libru. Minulý štvrtok dosiahli na newyorskej medzikontinentálnej burze futures na kávu 2,46 USD. Ide pritom o najvyššiu cenu od roku 2011. Vtedy sa komodita dostala nad 3 USD za libru. Referenčná cena Medzinárodnej asociácie kávy minulý týždeň v piatok predstavovala 2,07 USD za libru. To je o 85 % viac ako v predchádzajúcom roku.

Ohľadom situácie na trhu s touto komoditou sa vyjadril aj šéf komoditnej stratégie v Saxo Bank, Ole Hansen. Pre CNBC uviedol, že posledných 12 mesiacov so sebou prinieslo doslova vír udalostí. Zašiel ešte ďalej a vysvetlil: „Otázkou budúceho vývoja cien je, do akej miery je tento vývoj potenciálne dlhodobejší. Myslím si, že sa musíme zamerať na to, čo sa tento rok odohráva v Brazílii, kde sme mali historicky nízke teploty, veľmi rýchle mrazy, ktoré zasiahli niektoré pestovateľské oblasti, a mali sme aj obdobie sucha. To zas spôsobilo, že úroda v roku 2022 je v trocha neistá.“

Okrem toho Hansen dodal, že tieto nepriaznivé poveternostné udalosti budú mať vplyv aj na výnos v tomto roku. Dotknú sa aj roku 2022 a potenciálne aj roku 2023.

„V roku 2011 sme videli nárast kávy na približne 3 doláre za libru, keď sme mali obavy kvôli Brazílii. Toto sú skutočne čísla, ktoré nútia trh špekulovať, či dokážeme opäť dosiahnuť tieto úrovne, a myslím si, že s ohľadom na Brazíliu, a ak budú projekcie v nasledujúcich mesiacoch naďalej potvrdzovať spomalenie alebo zníženie produkcie, potom je riziko zdražovania veľmi reálne.”

https://cdn.openiazoch.zoznam.sk/img/news/crop_orig/1/003671222.png
Graf vývoja cien kávy. Zdroj: Investing.com

Globálne dodávky

Okrem nepriaznivého počasia mali na trh s kávou významný vplyv aj globálne obmedzenia dodávok. Bolo to z toho dôvodu, že výrobcovia a pražiarne sa často nachádzajú v rôznych krajinách. Výkonný riaditeľ pre európsky predaj kávy v Marexe, Maximillian Copestake skonštatoval: „Káva sa zapojila do obrovských cenových pretekov, ktoré sú poháňané najmä premiestnením nákladu.”

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny kávy je už na 10-ročných maximách, a bude drahšia, tvrdia analytici. [online]. [cit. 2021-12-01]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/218531/Ceny-kavy-je-uz-na-rocnych-maximach-a-bude-drahsia-tvrdia-analytici

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments