27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Komodity Riešenie škálovateľnosti Etherea alebo čo sú to rollupy?

Riešenie škálovateľnosti Etherea alebo čo sú to rollupy?

Medzi najčastejšie otázky úzko súvisiace s Ethereom (ETH) patrí určite aj problém jeho slabej škálovateľnosti. V skratke to znamená, že transakcie často dlho trvajú a okrem toho sú aj poriadne nákladné. V súčasnosti sa tejto sieti chystajú konkurovať aj iné smart-chainy: Polkadot, Cardano, Solana a Avalanch. Práve toto je hlavným dôvodom, ktorý vývojárov núti problém promptne vyriešiť.

Aké je teda riešenie?

Na prvý pohľad celkom jednoduché, no bude to ešte tvrdý oriešok. Riešenie spočíva v kompletnom prechode na Ethereum 2.0. a Proof of Stake. Jeho súčasťou má byť aj tzv. shrading. Aj tie najoptimistickejšie predikcie hovoria minimálne o roku na uskutočnenie tohto plánu. Medzitým môžu rivali získať značný náskok oproti Ethereu. To v súčasnosti zvláda len 15 transakcií za sekundu, a to za nemalú sumu.

Účinná pomoc

Práve rollupy zohrávajú kľúčovú úlohy pri riešení problému. Napriek tomu sa nepredpokladalo, že to bude už tak skoro. Vedúca osobnosť Etherea, Vitalik Buterin, minulý týždeň naznačil rýchly príchod riešenia s názvom Optimism rollups. Tento systém je čoraz blízko a výrazne napomôže ETH zrýchliť transakcie. Zvládne totiž 2000 až 3000 transakcií za sekundu.

Čo vlastne rollupy sú a ich riziká

Jednoducho povedané, rollupy sú systémom, využitím ktorého sa viac transakcií spája dokopy. „Následne sa ako jedna transakcia zavedú do jedného boku na prvej vrstve,” informuje zdroj Kryptonovinky.sk. To odbremení sieť od extrémneho zaťaženia a zároveň prispeje k rýchlosti sieti a nižším nákladom na uskutočnenie transakcií. Tento systém je podobný ako Bitcoinový Lightning Network.

No s výhodami prichádzajú aj riziká v podobe technológie postavenej na druhej vrstve daného blockchainu. V skratke to znamená len toľko, že sa transakcie zhromažďujú mimo „jadra” ekosystému a potom sa doňho vracajú v zjednodušenej podobe. S tým prichádza aj riziko bezpečnosti a decentralizácie, pretože zodpovednosť za realizáciu transakcie prechádza na iný reťazec.

Bližšie sa k tejto problematike vyjadril aj samotný CIO Arcane Assets, Eric Wall: „Potrebujeme mať k dispozícii kúsky týchto dát, aby sme dokázali určiť, čo vlastne vlastníte v prípade najhoršieho scenára. Čiže, aby ste ho mohli bezpečne opustiť.”

Okrem toho je podľa neho dôležité, aby tí, ktorí sa budú na rollupy spoliehať verili, že ich transakcie nebudú pozmenené. Ďalej však tvrdí, že v prípade takzvaných optimistic” rollupov je riziko problémov výraznejšie. Naopak opačná situácia je pri zero-knowledge rollups.

„Tak to v prípade blockchainov chodí vždy. Musíte sa vždy spoliehať na ľudí so znalosťami v kódovaní. Tí Vám povedia, že systém je bezpečný, alebo nie.” dodal Wall.

Obavy zo zavedenia miznú

Tim Oglivie, CEO projektu staked.us je presvedčený, že obavy z rollupov postupne miznú. Je známe, že už teraz ich testuje aj platforma syntetických derivátov, Synthetix, disponujúca 2,28 miliardami dolárov. Takisto sa o ne zaujíma aj decentralizovaná burza dYdX, v ktorej je uzamknutých vyše 245 miliónov dolárov.

Zdroj:

KRYPTONOVINKY, 2021. Riešenie škálovania Ethereum: Čo sú rollups a aké sú ich riziká? [online]. [cit. 2021-03-15]. Dostupné na: https://www.kryptonovinky.sk/riesenie-skalovania-ethereum-co-su-rollups-a-ake-su-ich-rizika/

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments