20.9 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023
Home Kryptomeny Tanzánia údajne plánuje spustiť CBDC

Tanzánia údajne plánuje spustiť CBDC

Podľa guvernéra Centrálnej banky Tanzánie, Florensa Luogu, centrálna banka „už začala s prípravami” na digitálny šiling.

Centrálna banka Tanzánie údajne plánuje zaviesť digitálnu menu centrálnej banky alebo CBDC pre africký národ. Návrh prichádza po tom, čo susedné krajiny oznámili podobné iniciatívy.

Podľa piatkovej správy agentúry Bloomberg jej guvernér, Florens Luoga, vo štvrtok uviedol, že Tanzánia plánuje nasledovať príklad Nigérie pri zavádzaní vlastného CBDC. Luoga údajne aj povedal, že centrálna banka „už začala s prípravami” na digitálny šiling, menu Tanzánie od roku 1966.

Pri príprave spustenia CBDC guvernér uviedol, že Tanzánia okrem toho tiež plánuje rozšíriť výskum digitálnych mien a posilniť kapacity úradníkov centrálnej banky. V prípade úspechu by Tanzánia patrila medzi vybranú skupinu krajín, ktoré v súčasnosti skúmajú zavedenie CBDC.

Mnoho odborníkov z priemyslu sa pozerá na Čínu. Táto krajina kráča po ceste smerujúcej k ďalšiemu spusteniu CBDC z veľkej svetovej ekonomiky. Centrálna banka krajiny uskutočnila testy vo veľkých mestách od apríla 2020. Okrem toho plánuje väčší test na zimných olympijských hrách v Pekingu v roku 2022.

Podľa Luogu iniciatívu Centrálnej banky Tanzánie poháňalo spustenie vlastnej CBDC, eNaira, Nigériou minulý mesiac. CBDC je len druhou menou, ktorá je plne dostupná verejnosti po tom, čo sa Bahamy stali prvým štátom na svete, ktorý v októbri 2020 spustil digitálnu menu centrálnej banky.

Kryptomeny sú v Tanzánii vo veľkej miere zakázané, Dôvodom je smernica tamojšej centrálnej banky z novembra 2019. Tá hovorí, že miestne zákony neuznávajú digitálne aktíva. Centrálna banka Tanzánie ale údajne pracuje na zvrátení tohto zákazu po tom, čo prezident Samia Suluhu Hassan v júni povedal, že krajina by sa mala pripraviť na krypto.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Tanzania reportedly makes plans to launch CBDC. [online]. [cit. 2021-11-27]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/tanzania-reportedly-makes-plans-to-launch-cbdc

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments