13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Problém uhlíkových emisií a projekty, ktoré sa ho snažia vyriešiť

Problém uhlíkových emisií a projekty, ktoré sa ho snažia vyriešiť

Keďže spotreba energie v BTC a ETH stále rastie, množstvo nových spoločností sa snaží získať energeticky efektívne alternatívy.

Zatiaľ čo technológia blockchain a trhy s kryptomenami vyvolali kombináciu chvály a pesimizmu pre svoju schopnosť generovať bohatstvo zdanlivo odnikiaľ, pritiahlo toto odvetvie kritikov iného vyznania: obhajcov zmeny podnebia.

Spotreba energie BTC sa neustále zvyšuje v súlade s boomom základnej ceny aktíva. 

Podľa odhadov University of Cambridge spotrebuje bitcoinová sieť niekde v oblasti 130 terawatthodín ročne. To je približne rovnaké množstvo energie, aké spotrebuje Argentína.

Spotreba Bitcoinu sa za menej ako šesť mesiacov zdvojnásobila, pretože viac minerov súťaží o odmeny stanovené sieťou.

Ale v poslednej dobe sa explóziou nákupu a predaja NFT dostali do pozornosti iných sietí ďalšie emisie uhlíka.

Podľa Digiconomist spotrebuje, Ethereum, blockchain používaný väčšinou NFT, takmer 30 terawatthodín ročne. To predstavuje spotrebu siete na rovnakej úrovni akú má krajina Bahrajn. Spotreba energie Etherea v poslednej dobe podobne ako spotreba Bitcoinu prudko rastie.

Z priemerov okolo 8 TWh v auguste 2020 sa dnes druhá najväčšia kryptomena na svete pohybuje okolo 30 THw. To podľa Digiconomistu predstavuje nárast o 275 % za menej ako rok.

Environmentálny odpor spôsobil, že niektoré projekty prehodnotili Ethereum a NFT v širšom zmysle ako platformu na zavádzanie nových produktov.

Zvýšená kontrola však vytvorila mini-boom pre projekty a technológie, ktoré môžu pomôcť vyrovnať alebo dokonca znížiť uhlíkovú stopu kryptomeny.

Od dokladu o práci až po doklad o podiele

Jedným zo základných dôvodov, prečo sú niektoré kryptomeny také energeticky náročné, sú metódy, ktoré sa používajú na overovanie transakcií. Dôkazom práce je konsenzusný protokol spoliehajúci sa na obrovské množstvo výpočtového výkonu pri pokuse o vyriešenie problému, ktorý sa používa na zabezpečenie správnosti všetkých transakcií v blockchaine.

Mineri súťažia o blokové odmeny, teda o množstvo kryptomeny pridelené sieťou tomu minerovi, ktorý ako prvý vyrieši hádanku. 

Toto je lukratívny biznis. Len v januári zarobili mineri BTC 1,1 miliardy USD, čím sa výnosy z ťažby BTC  od vzniku siete zvýšili na viac ako 20 miliárd USD.

V súčasnosti BTC aj ETH dvaja najväčší užívatelia energie vo vesmíre, využívajú dôkaz o práci. Zatiaľ čo vývojári BTC v snahe riešiť energetické problémy stagnujú, Ethereum sa pomaly posúva smerom k inému, energeticky efektívnejšiemu konsenzuálnemu protokolu, proof-of-stake.

Namiesto toho, aby mineri súťažili o odmeny za blok, sa na rozhodnutie o tom, ktorý miner dostane odmenu za overenie bloku, použije hlasovací systém založený na tom, koľko z podkladovej meny má miner alebo validátor.

Nové siete s nízkou spotrebou energie

Za posledné dva roky prijal protokol o zhode proof-of-stake množstvo projektov. Najväčšími z nich sú v súčasnosti Cardano, Polkadot a Avalanche. 

Podľa ,Charlesa Hoskinsona, zakladateľa Cardano, spotrebuje jeho sieť iba 6 GWh energie. To je zlomok toho, čo využíva Bitcoin.

Ostatné veľké siete zašli ďalej. Spoločnosti Near Protocol a Algorand tvrdia, že majú uhlíkovo neutrálne blockchainy a pýšia sa radom zelených údajov.

Niektoré zaujali odlišný prístup, a to vytvorením sietí s veľmi nízkym blockchainom, ktoré je možné udržiavať prostredníctvom mobilných telefónov.

Pi Network, nový projekt kryptomeny, ktorý spustila skupina absolventov Stanfordu začiatkom tohto roka, je navrhnutý tak, aby sa spoliehal na iný prístup k zabezpečeniu siete.

Sieť Pi sa skladá z toho, čo jej tím označuje ako „bezpečnostné kruhy”. Ide o skupiny pozostávajúce z rôznych používateľov, za ktorých sa zaručili ich rovesníci. Len čo je používateľ považovaný za dôveryhodného ostatnými členmi skupiny, môže týmto používateľom overiť budúce transakcie na blockchaine spoločnosti Pi.

Členovia Pi môžu navyše ťažiť nové tokeny priamo zo svojich inteligentných telefónov, čo je proces s relatívne nízkymi nákladmi vyžadujúci si len minimálnu kapacitu batérie. 

Od spustenia projektu prilákal viac ako 500 000 používateľov.

Pi nie je jediným projektom skúmajúcim ťažbu smartfónov. 

Electroneum, britská kryptomena uvedená na trh v roku 2017, je tiež dostatočne ľahká na to, aby fungovala na smartfónoch a zaznamenala veľkú časť svojho rastu v Afrike a Ázii. 

Od svojho uvedenia sa rozšírila na 4,2 milióna používateľov.

Stále existujú výzvy na ďalšie kroky na zníženie spotreby energie BTC. Jedným z takýchto riešení je Bitcoin Zero, token vytvorený alianciou Universal Protocol Alliance, ktorý „zabalí” BTC do tokenu ERC-20, aby umožnil uhlíkovú kompenzáciu.

Na platforme Ethereum bolo vyvinuté podobné úsilie na obmedzenie spotreby energie v sieti. 

ConsenSys, štúdio Ethereum stojace za MetaMask, postavilo nový protokol na „bočnom reťazci” Etherea špeciálne pre krypto-umenie, aby znížilo množstvo energie použitej pri razení nových NFT.

Zdroj:

DECRYPT, 2021. Crypto’s Carbon Emissions Problem and the Projects Trying To Solve It. [online]. [cit. 2021-04-01]. Dostupné na: https://decrypt.co/63621/cryptos-carbon-emissions-problem-and-the-projects-trying-to-solve-it

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments