21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Ekonomika Prezident Joe Biden hovoril s ukrajinským prezidentom Zelenským o vstupe do NATO

Prezident Joe Biden hovoril s ukrajinským prezidentom Zelenským o vstupe do NATO

Americký prezident, Joe Biden, hovoril s ukrajinským vodcom, Volodymyrom Zelenskyjom. Stalo sa tak vo štvrtok dva dni po videokonferencii s ruským prezidentom, Vladimirom Putinom. Počas nej Putin načrtol svoje obavy z ukrajinskej snahy vstúpiť do NATO a Biden navrhol, že Washington by sa mohol pripojiť k Európe a pomôcť tak ukončiť územný spor medzi týmito dvoma národmi.

Vo vyhlásení po telefonáte s Bidenom Ukrajina uviedla: „Zelenskyj ponúka jasné návrhy na odblokovanie mierového procesu. Zároveň je pripravený o nich diskutovať v rôznych formátoch.”

Biden tiež bude musieť zvoľniť túžbu Ukrajiny vstúpiť do NATO. USA a NATO odmietajú Putinove požiadavky, aby zaručili, že Ukrajina nebude prijatá do západnej vojenskej aliancie.

Vysokí predstavitelia ministerstva zahraničia ale Ukrajine povedali, že podľa osoby oboznámenej s týmito súkromnými rozhovormi, ktorá hovorila pod podmienkou anonymity, je nepravdepodobné, že by bolo členstvo v NATO schválené v nasledujúcom desaťročí.

Ukrajina, bývalá sovietska republika s hlbokými kultúrnymi a historickými väzbami na Rusko, sa v posledných rokoch snažila o užšiu integráciu so Západom a o členstvo v NATO. 

Aliancia splnila prísľub členstva, ale odmietla stanoviť časový plán. 

Po rozhovore so Zelenským Biden informoval lídrov deviatich členov NATO vo východnej Európe vrátane troch bývalých sovietskych republík. Je to súčasť týždňov koordinácie so spojencami v NATO v reakcii na hromadenie ruskej armády na hraniciach s Ukrajinou.

Pred a po telefonáte s Putinom hovoril Biden s lídrami Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska. Francúzsko a Nemecko sa ujali vedenia pri sprostredkovaní mierovej dohody z roku 2015 medzi Ukrajinou a Ruskom podporovanými povstalcami v tzv. normandskom formáte.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. President Joe Biden speaks to Ukraine’s Zelenskyy on Donbas, NATO. [online]. [cit. 2021-12-10]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/12/10/president-joe-biden-speaks-to-ukraine-s-zelenskyy-on-donbas-nato

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments