21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Chorvátsko je o krok bližšie k vstupu do schengenského priestoru

Chorvátsko je o krok bližšie k vstupu do schengenského priestoru

Chorvátsko je o krok bližšie k vstupu do schengenského priestoru.

„Vlády Európskej únie vo štvrtok dospeli k záveru, že krajina splnila nevyhnutné podmienky na úplné uplatňovanie schengenského acquis,” uviedla Rada EÚ.

„Rozhodnutie predstavuje prvý formálny krok ku konečnému rozhodnutiu Rady o rozšírení schengenského priestoru,” uviedlo slovinské predsedníctvo Európskej únie na Twitteri.

Krajiny, ktoré sa pripájajú k oblasti voľného pohybu, musia byť schopné postarať sa o bezpečnosť vonkajšej hranice EÚ. To je v dôsledku migrácie od roku 2015 citlivá politická téma.

Kritici tvrdia, že Chorvátsko bolo príliš horlivé, keď ukázalo, že dokáže ochrániť vonkajšie hranice EÚ. Vlani v lete vyvolali zábery zverejnené európskymi spravodajstvami pobúrenie. Znázorňovali situáciu ako chorvátsky policajt bije migrantov palicou.

Členstvo Chorvátska v schengenskom priestore je citlivou témou aj pre Rumunsko a Bulharsko. Tieto krajiny sú členmi EÚ od roku 2007 a ešte nevstúpili do priestoru voľného pohybu.

V čase, keď sa zdá, že zvyšok západného Balkánu zaostáva v úsilí o vstup do EÚ sa Chorvátsko považuje za úspešný príklad tohto regiónu.

Záhreb vstúpil do EÚ v roku 2013 a chce sa tiež stať členom eurozóny s jednou menou.

Komisia odporučila členstvo Chorvátska v roku 2019.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Croatia one step closer to joining Schengen free movement area. [online]. [cit. 2021-12-10]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/12/09/croatia-one-step-closer-to-joining-schengen-free-movement-area

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments