25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Predstaviteľ WHO: Pandémia COVID-19 viedla k väčšej „masovej traume" než druhá svetová...

Predstaviteľ WHO: Pandémia COVID-19 viedla k väčšej „masovej traume” než druhá svetová vojna

Najvyšší predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie sa v piatok vyjadril, že pandémia spôsobená vírusom Covid-19 viedla k väčšej masovej traume ako druhá svetová vojna. Povedal tiež, že vplyv vírusu bude trvať „ešte mnoho ďalších rokov”.

„Po druhej svetovej vojne zažil svet masovú traumu, pretože ovplyvnila mnoho životov. Pandémia Covid-19, ktorá zasiahla celý svet postihla však omnoho viac životov,” uviedol generálny riaditeľ WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, počas piatkovej tlačovej konferencie. 

„Takmer celý svet je ovplyvnený, každý jednotlivec na povrchu sveta bol skutočne zasiahnutý pandémiou.”

„A to znamená neúmernú masovú traumu, ešte väčšiu ako bola tá, ktorú zažil svet po druhej svetovej vojne. A keď dôjde k takejto masovej traume, ovplyvňuje to komunity ešte mnoho ďalších rokov.”

Ghebreyesove ďalšie komentáre k aktuálnej situácii smerovali k tomu čo všetko by krajiny pri plánovaní budúcnosti mali zvážiť. Vplyv pandémie na ich ekonomiky je viditeľný. No rovnako silný vplyv mal Covid aj na duševné zdravie občanov. To má taktiež zásadný význam v spoločnosti.

Maria Van Kerkhove, vedúca oddelenia organizácie pre vznikajúce choroby a choroby zvierat uvádza: „Existuje niekoľko foriem vplyvu, ktorý mala pandémia na jednotlivcov. Či už ľudia stratili niekoho blízkeho (člena rodiny alebo priateľa), kvôli obmedzeniam stratili prácu alebo majú problém postarať sa o deti, ktoré nechodili do školy. Všetko sú to ľudia nútení zostať doma vo veľmi zložitých situáciách.”

Výkonný riaditeľ WHO pre mimoriadne zdravotné situácie, Mike Ryan, tvrdí: „O problémoch duševného zdravia by sa nemalo iba hovoriť, ale malo by sa o nich konkrétne rokovať a hľadať riešenia.” 

„Je potrebné, aby sme podporovali a poskytovali psychosociálnu podporu ľuďom a komunitám. Oblasť duševného zdravia občanov a komunít je z dlhodobého hľadiska pre spoločnosť dôležitá.”

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Top WHO Official: COVID-19 Pandemic Has Led to More ‘Mass Trauma’ Than After World War II. [cit. 2021-03-06]. [online]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/top-who-official-covid-pandemic-has-led-to-more-mass-trauma-than-after-world-war-2

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments