-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Štúdia zistila, že výhody mikrodávkovania LSD sú pravdepodobne iba placebo efektom

Štúdia zistila, že výhody mikrodávkovania LSD sú pravdepodobne iba placebo efektom

Podľa denníka The Guardian sa táto prax stala trendom v Silicon Valley. Odtiaľ sa potom rozšírila. Mnohí verili, že mikrodávky LSD zlepšili náladu. To pomohlo k zlepšeniu kognitívnych schopnosti a spôsobilo, že ľudia boli kreatívnejší. 

Je potrebné poznamenať, že Steve Jobs bol priaznivcom užívania LSD (aj keď to nemusia byť vždy mikrodávky). Takisto uviedol, že to bola „hlboká skúsenosť” a „jedna z najdôležitejších vecí” v jeho živote. 

Pochopiteľne je toto vyjadrenie iba informatívne (nie je to odporúčanie takto žiť). Ukazuje sa však, že prinajmenšom v mikrodávkovaných množstvách to bol pravdepodobne aj tak iba placebo efekt.

Doteraz bolo vykonávanie klinických skúšok náročné, pretože získanie LSD nie je nijako zvlášť ľahké (zákony a iné záležitosti … najmä v Anglicku, kde sa štúdia uskutočňovala). Akupina vedcov z Imperial College v Londýne v súčasnosti uskutočnila placebom kontrolovaný pokus, v ktorom sa dozvedeli, že cukrové pilulky, ktoré nič neurobili, boli takmer rovnako identické ako skutočná droga.

„Naše objavy potvrdili niektoré priaznivé psychologické účinky mikrodávkovania z anekdotických správ a pozorovacích štúdií, ako je zlepšenie pocitu pohody a spokojnosti so životom“, uviedol hlavný autor a spolupracovník výskumu Balázs Szigeti.

„Medzi účastníkmi, ktorí dostávajú placebo vidíme rovnaké vylepšenia”. To naznačuje, že vylepšenia nemusia byť spôsobené farmakologickým účinkom lieku, ale možno ich vysvetliť placebovým účinkom.”

Pokus sa začal v roku 2018 a zúčastnilo sa ho takmer 200 ľudí, ktorí látku už dávkovali mikrodávkami a mohli sa zúčastniť štúdie online. Dobrovoľníci potom vykonali pokyny, ktoré im boli zadané, aby si pripravili gélové kapsuly, ktoré mali buď nízku dávku LSD, alebo placebo. Potom kapsuly zmiešali a vložili do obálok označených QR kódmi, aby bolo zrejmé, čo užívajú.

Skenovanie QR kódov potom použili vedci. Urobili tak, aby vedeli, kedy účastníci užívajú LSD alebo placebo. Bol uskutočnený štvortýždňový pokus, v ktorom dobrovoľníci robili prieskumy o tom, ako sa cítia. Tiež absolvovali sériu kognitívnych testov. Bez ohľadu na to, či užili LSD alebo kapsuly s placebom, viacerí účastníci dospeli k záveru, že sa psychologicky posilnili niekoľko hodín po užití ich tabletiek.

Vedci tvrdia, že neexistoval žiadny štatistický rozdiel medzi tými, ktorí dávkovali mikrodávky LSD, v porovnaní s tými, ktorí to neurobili, pokiaľ ide o celkovú pohodu, všímavosť, spokojnosť so životom a znižovanie paranoje. 

Vedci vyjadrili presvedčenie, že štúdia je legitímne. Pripustili však, že nebola taká solídna ako štúdia uskutočnená v tradičnejšom placebom kontrolovanom type štúdie. 

Ako ste si možno pri čítaní mysleli, pripúšťajú, že je nemožné si byť istý, čo každý účastník prijímal. Je to z dôvodu, že účastníci triedili svoje vlastné vzorky. Existovala tiež obava, že zúčastnení boli dostatočne oboznámení s účinkami LSD, aby vedeli odhadnúť, či užili LSD alebo placebo tabletku.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Study Finds Benefits From Microdosing LSD Are Probably Just Placebo Effect. [cit. 2021-03-04]. [online]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/study-benefits-from-microdosing-lsd-probably-just-placebo-effect

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments