23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Prečo sú SPAC na Wall Street šialenstvom?

Prečo sú SPAC na Wall Street šialenstvom?

Špeciálna akvizičná spoločnosť (SPAC) je spoločnosť bez komerčných operácií, ktorá sa formuje výlučne na získanie kapitálu prostredníctvom počiatočnej verejnej ponuky (IPO) na účely nadobudnutia existujúcej spoločnosti. 

V posledných rokoch sa stávajú populárnejšími, priťahujú veľkých investorov a získavajú rekordné množstvo peňazí z IPO. Začiatkom augusta roka 2020 bolo v USA vytvorených viac ako 50 SPAC, ktoré vyzbierali zhruba 21,5 miliárd $.

Ako to funguje?

SPAC sú obvykle tvorené investormi alebo sponzormi s odbornými znalosťami v konkrétnom priemyselnom alebo obchodnom sektore so zámerom uskutočňovať obchody v tejto oblasti. 

Pri vytváraní SPAC majú zakladatelia niekedy na pamäti aspoň jeden cieľ akvizície, ale tento cieľ neidentifikujú, aby sa vyhli rozsiahlym zverejneniam počas procesu IPO. (Z tohto dôvodu sa im hovorí „spoločnosti s prázdnym šekom.” Investori IPO netušia, do akej spoločnosti nakoniec budú investovať.) 

Peniaze, ktoré SPAC získa pri IPO, sa umiestnia na úročený účet. Tieto prostriedky možno vyplatiť iba vtedy, ak sa má uskutočniť akvizícia alebo vrátiť peniaze investorom, v prípade likvidácie SPAC. 

SPAC má zvyčajne dva roky na to, aby dokončil obchod alebo čelil likvidácii. V niektorých prípadoch sa časť úrokov môže použiť ako prevádzkový kapitál SPAC. 

Po akvizícii je SPAC obvykle kótovaný na jednej z hlavných búrz cenných papierov.

SPAC je v súčasnosti podporovaný Billom Gatesom, Butterfly Network (v hodnote spoločnosti 1,5 miliardy $). Startup 23andMe na testovanie DNA údajne rokuje o zverejnení dohody o objeme 4 miliárd $. 

Existuje tiež rozruch, že spoločnosti pôsobiace v digitálnych médiách, ako sú BuzzFeed, Vice Media, Bustle Media Group a ďalšie, môžu pomocou SPAC konečne získať peniaze pre svojich investorov. 

WeWork je posledná v rastúcom zozname spoločností: Virgin Galactic, DraftKings, Opendoor a Nikola Motor Co. Všetky sa dostali na verejnosť zlúčením so SPAC. 

V roku 2020 bolo na burze zhruba 200 SPAC, čo prinieslo celkové financovanie vo výške asi 64 miliárd $. To je podľa spoločnosti Renaissance Capital takmer toľko ako všetky IPO v minulom roku.

Zdroj:

CNBC, 2021. What is a SPAC? Explaining one of Wall Street’s hottest trends. [cit. 2021-02-18]. [online]. Dostupné na: https://www.cnbc.com/2021/01/30/what-is-a-spac.html

INVESTOPEDIA, 2020. Special Purpose Acquisition Company (SPAC). [cit. 2021-02-18]. [online]. Dostupné na: https://www.investopedia.com/terms/s/spac.asp 

THE ECONOMIST, 2021. Why SPACs are Wall Street’s latest craze. [cit. 2021-02-18]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/02/16/why-spacs-are-wall-streets-latest-craze

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments