17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Technológie NASA Mars rover: Charakteristika misie

NASA Mars rover: Charakteristika misie

Vo štvrtok úspešne pristál Rover NASA na planéte po takmer sedemmesačnej ceste zo Zeme. Rover „Perseverance“ sa dotkol povrchu Marsu vo štvrtok 18. februára o 20:55 GMT (15:55 ET). Robot je navrhnutý tak, aby pátral po známkach minulého mikrobiálneho života, ak vôbec existuje. 

Technické parametre: 

Dĺžka: 3 m

Šírka: 2,7 m 

Výška: 2,2 m

Hmotnosť: 1 025 kg 

Zdroj energie: Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator (MMRTG). Premieňa teplo z rádioaktívneho rozpadu plutónia na elektrinu.

Po ceste dlhej 470 miliónov km od Zeme sonda preorala marťanskú atmosféru. Počas tejto etapy musel jeho tepelný štít znášať teploty až do 2100 °C.

Rover zhromaždí vzorky hornín a pôdy, uzavrie ich do trubíc a nechá ich na povrchu planéty, aby ich bolo možné v budúcnosti vrátiť na Zem. 

Rover bude tiež študovať geológiu Červenej planéty a testovať, ako by astronauti na budúcich misiách na Marse mohli produkovať kyslík z CO2 v atmosfére. Tento kyslík by sa mohol použiť na dýchanie a na raketové palivo.

Takisto bude robot skúmať kráter Jezero blízko rovníka planéty vzdialenej najmenej jeden marťanský rok (asi 687 pozemských dní). Keď tam bola v minulosti voda, je možné, že tam žili mikróby. Jezero uchováva záznamy o dôležitých geologických procesoch, ako sú nárazové krátery a vulkanizmus, ako aj pôsobenie vody. Štúdium jeho hornín vrhne svetlo na to, ako sa planéta vyvinula v priebehu času.

Tonový rover veľkosti automobilu cestoval vesmírom v špeciálnom obale zvanom Aeroshell, ktorý sa skladal z dvoch častí: kónického zadného plášťa a tepelného štítu.

Aeroshell bol pripojený k tempomatu, ktorý vypálil trysky, aby udržal kozmickú loď v kurze. Tým sa zabezpečilo, že Rover pristál na presnom mieste výpočtu na Marse.

Vedci po celé desaťročia chceli dodať na Zem vzorky marťanskej horniny a pôdy na štúdium v laboratóriách. Ponechaním vzoriek hornín a pôdy na povrchu v uzavretých skúmavkách vytvorí „Perseverance” základ pre uskutočnenie rôznych testov.

V rámci programu známeho ako Mars Sample Return bude vyslaná samostatná misia na pristátie na Marse, ktorá bude zbierať elektrónky pomocou „načítavacieho” rovera. 

Robotické rameno trubice potom prenesie z „načítavacieho” rovera do rakety zvanej Mars Ascent Vehicle (MAV). Výstupové vozidlo vystrelí vzorky na obežnú dráhu Marsu, kde ich zachytí orbiter. 

Tento orbiter potom doručí kontajnery so vzorkami na Zem, pravdepodobne do roku 2031.

Perseverance – Pohľad na koleso roveru, Zdroj: NASA/JPL-Caltech, 19.2.2021

Perseverance – Prvý farebný pohľad na Mars, Zdroj: NASA/JPL-Caltech, 19.2.2021

Zdroj:

BBC, 2021. Nasa Mars rover: Key questions about Perseverance. [cit. 2021-02-19]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/science-environment-53129281

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments