27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Ekonomika Prečo sú obchodníci z WallStreetBets schopní profitovať z dravého obchodovania?

Prečo sú obchodníci z WallStreetBets schopní profitovať z dravého obchodovania?

Učebnice tvrdia, že sa to nemôže stať. Existujú však chvíle, keď sa aj poprední obchodníci zmýlia. Tí, ktorí sa vzdelávajú v myšlienke efektívneho kapitálového trhu, budú z najnovších zápletok zmätení, pretože učebnice tvrdia, že také veci sa nemôžu stať. Predpokladajú, že existuje dostatok kapitálu, ktorý je možné použiť na korekciu cien, ktoré sa vymykajú miere. 

Obchodník Jim Cramer popisuje nemilosrdnú logiku dravého obchodovania. ,,Na Wall Street nie sú lojálni.” ,,Keď cítite vo vode krv, stane sa z vás žralok.“ Podobné citáty sa uvádzajú v skupine r / wallstreetbets na sociálnej sieti Reddit. Sentiment by v tejto skupine plnej nového plemena burzových obchodníkov na trhu, ktoré pomohlo zvýšiť ceny akcií technologických spoločností (čo v tomto procese ochromuje profesionálnych predajcov krátkych predajov) nenašiel svoje uplatnenie. V skutočnom svete to však funguje úplne inak. ,,Ceny je možné tlačiť do extrémov, skôr ako sa stiahnu späť na rozumnú úroveň. Všetko, čo potrebujete, sú nelikvidné trhy a obchodníci, ktorí cítia vôňu krvi,” uvádza.

,,Pre lepšie pochopenie si predstavte svet, v ktorom existujú dva typy investorov, rýchly a pomalý. Investor, ktorý investuje pomaly, prevažne dôchodkové fondy. Vyhýba sa krátkodobému obchodovaniu. Rýchlo zarábajúci investor, investuje napr. do hedžových fondov, s ktorými sa každodenne obchoduje. Na tomto svete existujú iba dva zaisťovacie fondy. Každý z nich má desať akcií v spoločnosti. Každá akcia má z dlhodobého hľadiska očakávanú hodnotu 150 $, ale z krátkodobého hľadiska sa môže obchodovať za každú cenu. Povedzme, že akcia klesne na 100 dolárov za akciu, teda je dosť nízka na to, aby prinútila jeden z hedžových fondov, aby sa ponáhľal predať celý svoj holding. Možno preto, že jeho investori prepadli panike. Problémom je, že trh s akciami nie je veľmi likvidný. Pomaly zarábajúci dav nakúpi dve akcie denne, ale aby ich prinútili obchodovať, musí ísť cena lacnejšie o 2 doláre za deň. Vo svete bez dravých obchodníkov sa núdzovému hedžovému fondu podarí predať svoje akcie počas piatich dní, pričom posledná akcia bude stáť 90 $,” popisuje Cramer.

,,Ale druhý hedžový fond vie, že korisť je zranená. Takže sa z neho stáva predátor. Zapája sa do predaja. Iba s niekoľkými kupujúcimi sa teraz zbaví svojich akcií núdzneho predajcu. Posledná sa predáva za 80 $. Predátor potom môže slobodne odkúpiť akcie za nižšiu cenu, ako za ktorú ich predal. Akcie kupuje čo najrýchlejšie, počas piatich dní, čím sa cena zvýšila na 90 $,” pokračuje Cramer.

Tento príklad je prevzatý z modelu publikovaného v knihe „Predatory Trading”, ktorý vypracovali Markus Brunnermeier a Lasse Pedersen v roku 2005 v časopise Journal of Finance. Model elegantne zdôrazňujúci kľúčové vlastnosti útoku finančných žralokov. Trhy musia byť nelikvidné (tj. veľké obchody môžu krátkodobo posúvať ceny). Obchodníci musia mať obmedzenú kapacitu, čo znamená, že nemôžu po určitom okamihu utrpieť straty, z regulačného hľadiska z dôvodu spätného odkúpenia investormi alebo psychickej bolesti.

Autori poukazujú na niektoré implikácie. Čím je trh nelikvidnejší, tým väčší je priestor pre zisk predátorov: korisť uniká zo svojej pozície dlhšie, takže cena klesá viac. Čím rýchlejšie obchodník v núdzi predá, tým menej strát spôsobí. Akékoľvek oneskorenie umožňuje predátorovi obchodovať pred (front-run) korisťou. Čím viac predátorov, tým je dravosť menej zisková.

Ako sa epizóda r/WallStreetBets hodí k tejto šablóne? Predátori konajú v zhode, takže ich stratégia môže byť efektívnejšia. Lepšie je, že korisťou sú predajcovia cenných papierov, ktorí stavia na pokles akcií. Sú obzvlášť zraniteľní: čím viac cena rastie, tým viac strácajú. Ich potenciálne straty sú neobmedzené. A ich pozície sú často všeobecne známe. To je dôvod, prečo veľa hedžových fondov ponúka svoje obchody prostredníctvom niekoľkých maklérov v snahe maskovať ich.

Zdroj: 

THE ECONOMIST, 2021.Why the WallStreetBets crowd are able to profit from predatory trading. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/02/02/why-the-wallstreetbets-crowd-are-able-to-profit-from-predatory-trading

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments